29/11/2024 11:09

Представники Офісу Омбудсмана взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції з питань інклюзивної освіти

На запрошення керівництва закладу вищої освіти «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»» представники Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого на чолі з директором Департаменту Світланою Глущенко взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції з інклюзивної освіти «Інклюзивне освітнє середовище: проблеми, перспективи, кращі практики», яка відбулася 26 листопада у м. Київ.

Учасники заходу, а це представники українських та міжнародних державних установ та громадських організацій, обговорили питання інклюзивної політики у розбудові суспільства в період кризи та поділилися кращими сучасними практиками в галузі інклюзії.

Тематика виступів та дискусій охопила широке коло питань теми конференції, серед яких: правове забезпечення інклюзивної освіти, фінансова інклюзія та економічне відновлення України, інтеграція осіб з особливими освітніми потребами та людей з інвалідністю, зокрема і ветеранів війни, до умов цивільного життя, інклюзивна освіта як основа соціального підприємництва та багато інших питань.

Під час звернення до учасників заходу директор Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Світлана Глущенко перш за все від імені Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця привітала учасників міжнародної науково-практичної конференції, відзначивши актуальність та важливість питання інклюзивної освіти.

Світлана Глущенко розповіла про особливості правового статусу Уповноваженого, законодавчі основи його діяльності, джерела отримання Уповноваженим інформації про порушення прав і свобод, основні інструменти роботи Уповноваженого щодо запобігання порушенням прав і свобод людини та громадянина.

Було відмічено, що громадяни стали більше звертатися до Уповноваженого, що свідчить про зростаючу довіру до інституції.

Так, за майже 11 місяців 2024 року надійшло понад 107 тисяч звернень. За аналогічний період 2023 року – понад 87 тисяч.

Представниця Секретаріату зазначила, що додержання прав у сфері освіти як одного і конституційних прав є одним із важливих питань роботи Уповноваженого.

Питання додержання прав здобувачів освіти з інвалідністю чи особливими освітніми потребами на належні умови здобуття освіти перебувало на контролі Уповноваженого і в 2023 році, і є актуальним наразі.

Під час виступу Світлана Глущенко докладно зупинилась на результатах проведеного в липні-серпні поточного року дистанційного моніторингу з питання забезпечення права на освіту осіб з інвалідністю та осіб з особливими освітніми потребами – здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право», атестація за якими здійснюється у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Зазначено, що за результатами проведеного моніторингу надано відповідні рекомендації Міністерству освіти і науки України, у тому числі щодо розробки проєкту Положення про умови проведення ЄДКІ, в якому буде унормовано питання створення умов для складання ЄДКІ особами з інвалідністю та ООП.

Наприкінці виступу Світлана Глущенко побажала учасникам конференції змістовних виступів, яскравих дискусій та дієвих напрацювань, спрямованих на розв'язання проблемних питань у сфері інклюзивної освіти.