28/07/2023 21:30

Представник Уповноваженого зустрілася із співробітниками Ради Європи та міжнародними експертами

Представник Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна обговорила з представниками Ради Європи та міжнародними експертами питання компенсації збитків, завданих агресією РФ проти України

Не дивлячись на те, що прийнято Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-ІХ, в діючому законодавстві відсутні належні механізми для реалізації особами, постраждалими від збройної агресії проти України, своїх прав на відшкодування завданої шкоди в повному обсязі.

Відтак, з метою здійснення аналізу поточної ситуації у сфері забезпечення відшкодування завданої збройною агресією Російської Федерації проти України шкоди, Уповноваженим  прийнято рішення про створення робочої групи з підготовки пропозицій щодо відшкодування шкоди особам, які постраждали від збройної агресії проти України.

Наразі проводиться робота щодо затвердження складу робочої групи, до якої увійдуть як представники відповідних державних органів так і експерти від міжнародних та громадських організацій.

«Російська Федерація несе відповідальність за правові наслідки своїх міжнародно-протиправних дій в Україні, включаючи репарації за збитки та шкоду, заподіяну такими діями. Наша головна мета – створити ефективну систему компенсації для постраждалих від збройної агресії, яка б забезпечувала їм не лише матеріальне відшкодування, але й повне відновлення права та гідність», - зазначила Ольга Алтуніна.

Варто відзначити, що репарації для України мають включати:

1) Матеріальні репарації: відшкодування жертвам матеріальних збитків, які вони понесли внаслідок агресії, що включає відшкодування за зруйноване житло, майно, втрату доходу, медичні витрати та інші конкретні матеріальні збитки.

2) Моральні репарації: надання компенсації жертвам за психологічні та емоційні страждання, які вони зазнали через агресію, що включає: компенсацію за травми, психологічний дискомфорт, стрес та інші моральні збитки.

3) Соціальні репарації: спрямовані на поліпшення соціального становища жертв, такі як надання доступу до освіти, медичних послуг, соціальної підтримки та інших ресурсів.

4) Юридичні репарації: забезпечення юридичного захисту та судового розгляду справ, пов'язаних з агресією, що включає проведення розслідування злочинів, притягнення винних до відповідальності та надання правової допомоги жертвам.

Державою за надкороткі строки прийнято низку законодавчих актів, спрямованих на надання компенсації постраждалим, проте держава має забезпечити ефективність цих механізмів, зосереджуючи їх на потребах і правах постраждалих, з урахуванням того, що збройна агресія проти України розпочалася у 2014 році, і ті хто зараз проживають на тимчасово окупованих територіях, також мають відповідне право на отримання компенсації.

При цьому необхідно розробити підходи, що базуються на повазі до прав людини, та сприяти їх взаємодії з міжнародними механізмами, зокрема, у поєднанні з вимогами Міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України.

Представник Уповноваженого подякувала Раді Європи та всім державам-учасницям за високий рівень підтримки.

«Ми запрошуємо інші держави з усіх куточків світу приєднатися до Реєстру збитків на знак підтримки важливого питання відповідальності Росії за війну проти України», - наголосила Ольга Алтуніна.