12/12/2022 14:19

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова взяла участь в узгоджувальній нараді під головуванням Міністра охорони здоров’я України

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова взяла участь в узгоджувальній нараді під головуванням Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка з обговорення законопроєкту «Про самоврядування в сфері охорони здоров’я».

Під час засідання Оленою Колобродовою висловлено позицію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо зазначеного законопроєкту, зокрема застереження про те, що більшість положень вказаного акту відтворюють запропоновані норми проєкту Закону про самоврядування медичних професій в Україні (реєстр. № 2445-д від 03.07.2020), який 27 січня 2021 року був відхилений Верховною Радою України та знятий з розгляду.

У ході обговорення висловлено зауваження до законопроєкту «Про самоврядування в сфері охорони здоров’я» в частині монопольного права організацій професійного самоврядування медичних професій на допуск працівників до діяльності шляхом видачі (та позбавлення) свідоцтва про право на здійснення діяльності в сфері охорони здоров’я. Положеннями законопроєкту передбачається обов’язковість вступу медичних працівників до самоврядної організації та сплати професійного збору до зазначеної організації та обмеження права на працю медичних працівників, якщо вони не стають членами організації професійного самоврядування медичних професій, що суперечить частині четвертій статті 36 Конституції України.

Висловлено також зауваження щодо:

- механізму виборів керівних органів організацій професійного самоврядування, який передбачає втручання Кабінету Міністрів України у процес проведення загальних зборів представників медичних та фармацевтичних професій в разі не проведення таких зборів протягом трьох років, хоча зазначені організації є самоврядними;

- відсутності переліку джерел фінансування зазначених організацій професійного самоврядування, що створює корупційні ризики у їх діяльності;

- відсутності процедури створення та затвердження установчих документів організацій професійного самоврядування (Статутів) та вимог до них.

Крім того, було звернуто увагу учасників наради на положення законопроєкту про те, що акти організацій професійного самоврядування є обов’язковими до виконання. Зазначене містить ризики наділення керівних органів таких організацій необмеженими повноваженнями у сфері охорони здоров’я та професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників, чим створюється підґрунтя для корупції та до позбавлення медичних та фармацевтичних працівників права на професію у зв’язку з наділенням самоврядних організацій функціями судової гілки влади у питаннях, пов’язаних із дисциплінарними стягненнями медичних працівників, які на сьогодні врегульовано чинним законодавством про працю.

За результатами обговорення на нараді було прийнято рішення щодо проведення додаткових консультацій та доопрацювання законопроєкту «Про самоврядування в сфері охорони здоров’я».