18/11/2024 17:58

Участь Офісу Омбудсмана України у XI Національному судовому форумі

15 листопада заступник Керівника Секретаріату Михайло Карпенко та Представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України Андрій Овсієнко, виступили на XI Національному судовому форумі "Актуальні питання з розгляду адміністративних спорів, пов’язаних із захистом прав фізичних осіб в умовах воєнного стану в Україні".

Захід об’єднав юристів, суддів, представників влади та експертів для обговорення актуальних викликів перед нашою державою. 

Михайло Карпенко у своєму виступі зазначив, що суди України працюють у надзвичайно складних умовах. Попри це, їхня діяльність залишається критично важливою для забезпечення прав і свобод громадян. Також наголосив, що фокус Омбудсмана України Дмитра Лубінця спрямований на дотримання права на доступ до правосуддя, гарантованого статтею 55 Конституції України, а також на реалізацію права на справедливий суд, закріпленого у статті 6 Європейської конвенції з прав людини.

У своєму виступі Андрій Овсієнко закцентував на проблемних питаннях захисту майнових та немайнових прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України.

Офісом Уповноваженого напрацьовано Концепцію вдосконалення національної системи засобів правового захисту та підтримки осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України.

Представник Уповноваженого зазначив, що одним із питань, яке на сьогодні потребує вирішення/врегулювання, є питання щодо неможливості підтвердження (посвідчення) права власності на об’єкти нерухомого майна. При цьому адміністративна процедура підтвердження права власності не може і не повинна замінювати механізм визнання права власності на нерухоме майно у судовому порядку.

Не менш важливим на сьогодні є питання пенсійного забезпечення. Анексія Криму та м. Севастополя Російською Федерацією у 2014 році створила проблеми з отриманням пенсій для тисячі українських пенсіонерів. А після розірвання дипломатичних відносин з Росією переселенці з Криму взагалі втратили право на її отримання через неможливість підтвердити припинення пенсійних виплат в АР Крим, що було обов’язковою умовою для поновлення пенсій в Україні. Відсутність законодавчого врегулювання цього питання змушувало людей звертатися до суду з метою захисту права на пенсійне забезпечення.

Крім того, причиною масових звернень до суду стала невиплата заборгованості з пенсій пенсіонерам-ВПО, яка виникла через застосування засобів верифікації, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Представник Уповноваженого наголосив, що дотримання права на доступ до суду, яке гарантоване статтею 55 Конституції України, є запорукою захисту прав людей в умовах сьогодення. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.