17/03/2023 09:34

Представник Уповноваженого взяв участь у конференції проєкту ООН Жінки «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в рамках децентралізації в Україні»

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов узяв участь у фінальній конференція проєкту ООН Жінки «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в рамках децентралізації в Україні».

Під час конференції висвітлено та обговорено результати і досягнення впровадження Проєкту ООН Жінки «Просування ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в рамках реформи децентралізації в Україні» за 2018-2022 роки, обговорено виклики і загрози, які виникли внаслідок повномасштабного вторгнення РФ на територію України та подальші кроки щодо забезпечення ґендерної рівності на регіональному та місцевому рівнях.

До конференції долучилися: заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації, Урядова уповноважена з питань ґендерної політики, Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та інші центральні органи виконавчої влади, уповноважені особи (координатори) обласних військових адміністрацій з питань забезпечення ґендерної рівності, протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, представники обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування та представники громадських організацій.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов виступив з вітальним словом на конференції, висловивши вдячність Структурі ООН Жінки та всім, хто працював над цим проєктом, презентував результати співпраці.

Розповів про спільні з ООН Жінки моніторинги додержання місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих, в умовах воєнного стану в Україні, в ході яких використовувалась Методологія, розроблена працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертами ООН Жінки.

Зокрема, проведено 19 безвиїзних перевірок та 2 моніторингових візити. Охоплено Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку і Чернігівську області.

Виїзні моніторингові візити було здійснено до Чернівецької, Львівської та Івано-Франківської областей.

За результатами проведення моніторингів встановлено, що найбільш поширеною проблематикою є:

- недостатня комунікація та консультування із громадським сектором, зокрема громадськими організаціями, які представляють різні групи жінок і чоловіків, під час розробки програм та заходів, спрямованих та гуманітарне реагування;

- несистемність комунікації між органами державної влади в області та територіальними громадами, внаслідок чого ресурси акумулюються на обласному рівні, а інформація про точкові потреби на місцях не передається далі;

- незабезпечення ведення органами місцевого самоврядування та місцевими органами державної влади дезагрегованих даних за статтю, віком, місцем проживання, інвалідністю та іншими релевантними ознаками під час розроблення та реалізації політик у галузі освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, сприяння зайнятості населення тощо;

- недостатнє врахування та відсутність системного підходу до здійснення оцінки потреб різних груп населення, зокрема осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, під час задоволення гуманітарних потреб;

- недостатня соціальна інтеграція внутрішньо переміщених осіб;

- архітектурна недоступність місць тимчасового проживання та не зовсім задовільні умови проживання;

- недоступність послуг репродуктивного здоров’я для жінок з інвалідністю в територіальних громадах через відсутність у громаді необхідного обладнання.

За результатами проведених моніторингів керівництву територіальних громад, а також керівництву обласних військових адміністрацій надано відповідні рекомендації щодо покращення ситуації.

Децентралізація надає місцевим органам влади більше повноважень та ресурсів для вирішення соціально-економічних проблем та потреб громадян, у тому числі жінок. Це включає забезпечення доступу до якісної освіти та охорони здоров'я, підтримки для розвитку бізнесу та підвищення рівня життя населення.

Тому важливо сприяти більшій участі жінок у прийнятті рішень на місцевому рівні. Наприклад, створення жіночих груп і мереж підвищує забезпечує більш ефективне представництво інтересів жінок в місцевих органах влади.

А підтримка жінок у політиці, бізнесі, громадському житті та інших сферах суспільного життя є важливим елементом будь-якої демократичної суспільної системи. 

Уповноважений, на якого покладається обов’язок здійснювати парламентський контроль за дотриманням рівних прав та можливостей жінок чоловіків, докладає зусиль та сприяє позитивним змінам у цьому напрямку.


Фото ООН Жінки