31/07/2023 13:50

Представник Уповноваженого взяла участь у експертній дискусії щодо інструментів, які може використовувати громадянське суспільство для оцінки дотримання бізнесом прав людини

Представник Уповноваженого із соціальних та економічних прав Олена Колобродова долучилася до експертної онлайн-дискусії «Бізнес та права людини в умовах післявоєнного відновлення України – які інструменти може використовувати громадянське суспільство для оцінки дотримання бізнесом прав людини».

Захід пройшов в межах проєкту «Побудова професійної спільноти з бізнесу і прав людини в умовах війни та післявоєнної відбудови України», який реалізується ГО Центр “Соціальна Дія” за підтримки проєкту «Права людини для України» (HR4U), який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Повномасштабне російське вторгнення показало необхідність підготовки бізнесів до роботи в різних умовах та важливість застосування процедури поглибленої належної обачності – інструмента, який дозволяє вчасно виявляти потенційні ризики щодо прав людини та відповідально діяти в умовах кризи. Питання стандартів бізнесу та прав людини постають і в контексті наближення України до ЄС.

У своєму виступі Олена Колобродова зазначила, що для ефективного захисту прав людини та пом’якшення негативного впливу бізнесу на права людини в Україні важливо мати єдність інтересів, цілей, стандартів і взаєморозуміння між усіма зацікавленими сторонами на міжнародному та національному рівнях. Наші підприємці в умовах цієї виснажливої війни змогли адаптувалися до нових реалій життя в Україні, водночас реальність вимагає від них дотримуватися відповідальної бізнес-поведінки, спрямованої на забезпечення поваги до прав людини. Представник Уповноваженого акцентувала увагу, що Офісом Омбудсмана через проведення різноманітних просвітницьких заходів привертається увага населення України до важливості теми відповідального ведення бізнесу заснованого на правах людини. Підвищення обізнаності та інформування населення та бізнесу щодо переваг відповідальної бізнес-поведінки є одним напрямом діяльності Уповноваженого в умовах сьогодення. Крім того, 323 звернення щодо порушення екологічних прав з майже 17 тис. повідомлень про порушення соціальних та економічних прав свідчать також про низьку правову обізнаність наших громадян щодо можливості захищати свої екологічні права.

Представник Уповноваженого звернула увагу експертів, що складна економічна ситуація в країні спонукала Уряд приймати швидкі рішення для спрощення ведення бізнесу в умовах війни, було призупинено проведення контролюючими органами планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) та, як наслідок, неможливо до закінчення воєнного стану, встановити факти порушення прав людини у таких сферах як: контроль за додержанням безпечного довкілля, права на працю та інших. Тільки з грудня 2022 року Урядом за ініціативи Уповноваженого, дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади.

Підсумовуючи свій виступ, Представник Уповноваженого з соціальних та економічних питань наголосила, що Уповноважений завжди готовий до плідної співпраці з метою забезпечення ефективного захисту прав людини в Україні.  Обмін знаннями та досвідом є платформою для реалізації спільних цілей та сприятиме вирішенню нагальних викликів, що постають у сфері захисту прав людини в умовах війни і повоєнної відбудови України.