20/06/2023 11:40

Представник Уповноваженого у Відні: підрив Каховської ГЕС - це приклад сучасного екоциду, який міжнародна спільнота має визнати воєнним злочином

Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки та оборони Олександр Кононенко виступив на Міжнародній 15-ій Конференції Інституцій Омбудсманів для Збройних Сил, яка відбулася у Відні.

Насамперед він подякував за підтримку українців, які протистоять збройній агресії Росії у Європі! Та нагадав, що під час російського вторгнення в Україну у 2022 році промисловий майданчик Чорнобильської АЕС вже в перший день агресії — 24 лютого — був окупований російськими військами. Надалі він використовувався окупаційною армією Росії як військова база, на якій розміщувалися військовослужбовці та військова техніка. У результаті окупації проммайданчика зірвалися всі виробничі графіки, що матиме довготривалий негативний вплив на всі процеси на ЧАЕС.

«Це не єдиний випадок, коли Російська Федерація ігнорує ядерну безпеку!» - зазначив Олександр Кононенко.

Представник також розповів, що окупація російськими військами найбільшої працюючої в Європі атомної станції у Запоріжжі створила радіаційну загрозу. МАГАТЕ має 5 принципів забезпечення безпеки на ЗАЕС і нині всі 5 – порушує РФ.

Наразі найбільшою загрозою для роботи ЗАЕС є невизначена перспектива наповнення ставка біля станції у зв’язку із подальшим зниженням рівня води у Каховському водосховищі, дамбу якого 6 червня підірвали росіяни.

«Це є прямим порушенням Женевських конвенцій (ст. 56 Протоколу І, ст.15 Протоколу ІІ від 08.06.1977 року), і є черговим воєнним злочином Росії. Підрив дамби спричиняє катастрофічні наслідки для цивільного населення, завдавши широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу. Це приклад сучасного екоциду, який ще повинен бути оцінений міжнародною спільнотою як складова воєнних злочинів, оскільки шкода довкіллю не знає кордонів країн», - поінформував Представник Уповноваженого.

За умови відсутності доступу до об’єкту, Україна не може вчасно інформувати міжнародну спільноту про загрози. Тільки за попередніми оцінками, загальні збитки довкіллю від російської агресії складають понад $54.7 млрд. Із них збитки від забруднення повітря – понад $27.2 млрд, збитки ґрунтам і землі – понад $24.6 млрд. Вже зафіксовані понад 2 тисячі випадків шкоди довкіллю.

Більшість експертів вважають ці цифри приблизними, але негативний екологічний вплив буде відчуватися роками. Оскільки довкілля не має кордонів, то наслідки воєнних дій в Україні  відчуватиме й весь світ.

Олександр Кононенко також підкреслив, що:

  • від війни постраждала третина українських лісів;
  • 20% природоохоронних територій України уражені війною;
  • під загрозою опинилися 35% біорізноманіття Європи, яким володіє Україна;
  • Росія  окупувала 740 українських родовищ корисних копалин;
  • приблизно 40% нашої території забруднені боєприпасами різного виду;
  • РФ своїми діями сприяє і посилює кліматичну кризу;
  • шкода, нанесена війною клімату, оцінюється у 33 млн тонн додаткових викидів парникових газів в атмосферу.

До того ж, враховуючи вже наявний досвід в української сторони щодо функціонування та ефективності Женевських конвенцій, які регулюють права військовополонених, а також цивільного населення, вважали б можливим та необхідним розпочати активну дискусію щодо внесення відповідних змін для посилення відповідальності воюючих сторін, а також третіх країн, які тим чи іншим чином долучені до конфлікту (у різних форматах).

«Україна потребує нової сучасної зброї, Україна потребує підтримки на всіх рівнях – політичному, економічному, культурному – для того, щоб захистити своїх громадян від смертей, а планету від шкідливого впливу Російської Федерації, безумовною жертвою якої стає і довкілля», - наголосив Олександр Кононенко.