01/04/2022 16:28

Представник Уповноваженого Олена Степаненко взяла участь в онлайн-дискусії «Люди с інвалідністю під час збройних конфліктів»

Представник Уповноваженого з дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко взяла участь у онлайн-дискусії «Люди с інвалідністю під час збройних конфліктів», організовіній Академією Європейського захисту прав людини, Кельнського університету.

Представник Уповноваженого поінформував, що з першого дня повномасштабного вторгнення Російської Федерації Уповноважений з прав людини разом з командою Офісу Уповноваженого працюють в форматі 24/7, більше 30 працівників забезпечують цілодобову роботу «гарячої лінії».

«Щоденно надходять до Уповноваженого повідомлення від людей з інвалідністю та їх рідних про невідкладні потреби у ліках, продуктах харчування, гуманітарній допомозі, необхідності евакуації з небезпечних місць. Разом з органами влади та волонтерами Офіс Уповноваженого сприяє вирішенню нагальних проблем наших громадян», - зазначила Олена Степаненко.  

Вона наголосила, що Україна дотримується вимог статті 11 Конвенції про права людей з інвалідністю та здійснює всі можливі заходи з метою забезпечення захисту та безпеки людей з інвалідністю у збройних конфліктах та надзвичайних ситуаціях.

Представник Уповноваженого повідомила учасників дискусії, що Уповноважений, як і у мирний час, продовжує здійснювати  моніторинг додержання прав людей з інвалідністю. Моніторинг засвідчив, що урядом України  забезпечено своєчасність виплати пенсій та соціальних допомог.

«Але через дії окупантів відсутня можливість отримати відповідні виплати, ліки, медичну допомогу на тимчасово окупованих ворогом територіях. Російські війська постійно порушують норми Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни (1949), обстрілюючи психоневрологічні інтернати, соціальні заклади для осіб похилого віку», - наголосила Олена Степаненко.

Вона навела приклад про захват «кадировським»  угрупуванням психоневрологічного інтернату в місті Бородянка Київської області 5 березня 2022 року, в якому на той час знаходилося 600 підопічних зі стійкими інтелектуальними та психічними порушеннями. Тільки завдяки українським збройним силам вдалося врятувати життя цих людей.

Ще прикладом антигуманного ведення війни є розстріл російськими військами впритул будинку для людей похилого віку у місті Кремінна, що на Луганщині, в результаті 56 людей загинуло на місці.

«Офісом Уповноваженого збираються факти порушень прав людини військами країни-агресора з метою надання їх до Міжнародного кримінального суду в Гаазі та спеціального трибуналу, після його створення», - поінформувала Олена Степаненко.