02/08/2022 17:18

Представник Уповноваженого Аксана Філіпішина у прямому ефірі телеканалу «Белсат» розповіла про портал пошуку дітей «Діти війни» та факти депортації українських дітей

У прямому ефірі телеканалу «Белсат» представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина сьогодні, 2 серпня 2022 року, поінформувала про створення порталу пошуку дітей «Діти війни», який створений за дорученням Президента України Володимира Зеленського.

Сьогодні на цьому порталі оприлюднені дані про 693 поранені дитини, 358 загиблих дітей, 204 зниклих безвісти дітей та щонайменше 5911 дітей нелегально депортованих до Росії, повідомила представник Уповноваженого.

Відповідаючи на питання журналістів у студії, чи відомо щось про фізичний стан депортованих дітей та їх місце перебування, Аксана Філіпішина повідомила про ті факти, які на сьогодні вже відомі та зафіксовані компетентними органами України: про повернення пораненого хлопчика Олександра, який був вивезений на непідконтрольну територію України та розлучений зі своєю матір’ю, та родину, яка під час депортації була роз’єднана між собою - матір залишили у фільтраційному таборі, бабусю повернули до міста Маріуполя, а дітей  3-ох та 8-ми років вивезли на тимчасово окуповані території.

Офіс Уповноваженого реагує на всі факти, які стають відомі, зокрема завдяки засобам масової інформації, наголосила представник Уповноваженого. Так, стало відомо про 108 українських дітей-сиріт з Донецької області, віком від 5 до 16 років, яким надано громадянство РФ з та влаштовано в прийомні сім’ї російських громадян та про те, що до Московської області з окупованого Донецька переміщено 9 українських дітей, позбавлених батьківського піклування, яких пізніше доправили до Підмосков’я та влаштували в сім’ю громадян РФ. 

Такі факти влаштування депортованих дітей з України стали можливими через підписаний 30 травня 2022 року главою РФ указ про спрощений порядок набуття громадянства дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, недієздатними особами, які є громадянами України та перебувають на тимчасово окупованих територіях України.

Цим кроком влада РФ хоче легалізувати викрадення українських дітей, зазначила представник Уповноваженого. 

Тому з метою повернення українських дітей, поновлення їх права на громадянство та виховання в родині Офіс омбудсмана, за цими та іншими відомими нам фактами звернувся до російської сторони, проте відповіді на сьогодні отримано не було.

Наприкінці ефіру Аксана Філіпішина наголосила, що незважаючи на те, що всі зазначені факти порушують статті 8 та 21 Конвенції ООН про права дитини, стороною якої також є Російська Федерація, Уповноважений готовий до налагодження відповідного діалогу з усіма зацікавленими сторонами для повернення наших українських дітей на територію України.