20/02/2024 19:13

Представниця Уповноваженого зустрілася у Варшаві з Віцепрезиденткою Європейської комісії

Понад 200 українських дітей з інституційних закладів будуть розселені до польських малих групових будинків на підставі оцінки потреб неповнолітніх та з урахуванням кращих їх інтересів. Таким є результат зустрічі Представниці Уповноваженого з прав дитини Ірини Суслової з Віцепрезиденткою Європейської комісії Дубравкою Щуїцею, представниками уряду Польщі, США, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), дипломатичного корпусу України у Варшаві.

Головна тема зустрічі – безпечні та гідні умови перебування українських дітей з інституційних закладів у Польщі, куди їх евакуювали внаслідок збройної агресії рф проти України. За словами представника Польщі, першочерговим завданням є розселення 307 евакуйованих дітей, які нині проживають в одному з готельних комплексів в Лодзинському воєводстві Польщі. Спільними зусиллями учасників зустрічі проміжне рішення для більшості дітей вдалося знайти.

«Україна вітає зусилля Польщі щодо забезпечення комфортного проживання наших дітей і на сьогодні це правильне, тимчасове рішення, однак не кінцева мета для нас. Найкраще місце для дитини – родина  або альтернативні сімейні форми виховання», – зазначила Ірина Суслова.

Також вона запропонувала учасникам зустрічі підтримати українські прийомні сім’ї у Польщі та посприяти поверненню дітей до них. «Український уряд докладає значних зусиль, щоб створити належні умови для дітей та повернути їх додому – саме у заклади сімейних форм виховання. Однак допоки реформа готується, ми вдячні нашим польським друзям та партнерам з ЮНІСЕФ за альтернативні варіанти», – наголосила Представниця Уповноваженого з прав дитини.

За її словами, Україна беззаперечно поділяє позицію Єврокомісії та міжнародних партнерів, що всі переміщення евакуйованих в країни Європи дітей, зокрема у Польщу, мають відбуватися з дотриманням їхніх прав, а повернення в Україну – виключно в безпечні умови. «Безпека дітей – головна цінність для нас. У кожному випадку повернення неповнолітніх ми тісно співпрацюємо з Міністерством соціальної політики України та Національною соціальною службою», – додала вона.

Крім того, Ірина Суслова зазначила, що для Офісу Омбудсмана моніторинг додержання прав українських дітей як в Україні, так і за її межами є одним із пріоритетних завдань. «Важливо продовжувати практику виїзних моніторингових місій як до Польщі, так і до інших країн, адже системна перевірка перебування наших дітей за кордоном – ефективний запобіжник порушення їх прав», – зазначила пані Ірина.

Довідково

На початку воєнного вторгнення Росії в Україну до Лодзинського воєводства у Польщі було переміщено 534 дитини з інтернатних закладів з Одеської області. Частину дітей було розселено до малих групових будинків. Однак інші 307 вихованців залишалися проживати в готельному комплексі в очікуванні свого переселення.

Представники України, Польщі та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), який посилено співпрацює з урядами обох держав з даного питання, наполягали на негайному розселенні дітей у малі групові форми, наближені до сімейних. Адже відповідно до системи кращого догляду за дітьми вони є гідною альтернативою для забезпечення найкращих інтересів дітей під час перебування у вимушеній евакуації за кордоном.

Усі діти України незалежно від фактичного місця перебування потребують гідних умов – забезпечення права на сімейний догляд, захист, житло, охорону здоров'я тощо.