13/11/2024 13:43

Правова обізнаність у школах: Представниця Уповноваженого з прав дитини виступила перед шкільними педагогами на тренінгу з МГП

У часи, коли збройна агресія РФ третій рік поспіль є реальністю українських школярів, правопросвітницькі лекції у закладах освіти набирають все більшої вагомості.

На цьому наголосила Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова, яка на запрошення Програми підтримки ОБСЄ для України стала однією зі спікерів на навчальній лекції для шкільних педагогів у межах поглибленого тренінгу з міжнародного гуманітарного права.  

Насамперед вона подякувала організаторам заходу за підтримку професійного розвитку шкільних педагогів та поглиблення їхніх знань в галузі міжнародного права, які вони потім передаватимуть дітям і тим самим підвищуватимуть правову обізнаність школярів, формуватимуть базові поняття й основні принципи міжнародного гуманітарного права.  

«Знання дітьми своїх прав та володіння відповідними інструментами правового захисту сформує у них стійкість й усвідомлення своєї цінності та безпеки. Учні мають знати, що у збройних конфліктах також існують правила, які покликані їх захистити від страждань та небезпеки», - зазначила Ірина Суслова.

Ірина Суслова у своєму виступі акцентувала увагу на окресленні тих порушень прав дитини, з якими стикаються діти в Україні в умовах повномасштабного вторгнення, і які відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, резолюцій Ради Безпеки ООН визнані як грубі.  

«Офіс Уповноваженого в межах мандату посилено працює з цієї групою порушень, які є загрозою фізичного існування дитини. Вербування й використання дітей у військових діях, вбивства й каліцтва, сексуальне насильство проти дітей, напади на школи та лікарні, депортація та примусове переміщення, обмеження гуманітарного доступу – ці порушення є системними, мають тяжкі наслідки для дітей, а тому вимагають відповідного реагування й справедливого притягнення до відповідальності винних», - зазначила Ірина Суслова.  

Представниця Уповноваженого на прикладі реальних кейсів порушень прав дітей в рамках теми заходу розповіла педагогам про виклики, які стоять перед Офісом Омбудсмана в умовах російської збройної агресії, і особливостями роботи інституції з кожним з них. Ірина Суслова ознайомила аудиторію з маніпуляціями РФ щодо міжнародного гуманітарного права, якими агресор прикриває свої злочини. «РФ порушує Женевські конвенції, видає депортацію і примусове переміщення за гуманітарну евакуацію. Відкриває так звані «зелені коридори» для сімей з дітьми, але виключно в бік Росії, що також може кваліфікуватися за міжнародним правом як воєнний злочин», - сказала Ірина Суслова. 

Представниця Омбудсмана з прав дитини підкреслила, що знання дітьми основних принципів міжнародного гуманітарного права допоможе їм краще відрізняти справедливі й несправедливі дії щодо них, а також усвідомлювати відповідальність держав та військових за порушення цих норм.