23/08/2024 12:20

Право на звернення до суду за захистом свого порушення права не може обмежуватися навіть під час воєнного стану

Днями Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури».

Можливо багато хто не знає, але цим Законом передбачаються особливості примусового відчуження земельних ділянок, іншого нерухомого майна з мотивів суспільної необхідності в умовах воєнного стану для розміщення об’єктів оборонно-промислового комплексу та об’єктів інфраструктури в Ужгородському районі Закарпатської області. 

Омбудсман Дмитро Лубінець наголошує, що важливим і шокуючим є нюанс, що оскарження до суду або адміністративного органу рішень Закарпатської обласної державної адміністрації про примусове відчуження земельної ділянки, іншого об’єкта нерухомого майна взагалі не допускається.

"Чи знали ті, хто це ухвалював, що такий підхід є прямим порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що гарантує право на справедливий судовий розгляд? Чи віднині можна нехтувати правими людини на оскарження рішень у суді? Статтю 55 Конституції України тепер можна викреслювати?" — зазначив Уповноважений.

Таке обмеження права на судовий захист є втручанням у право власності особи. А стаття 1 протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та стаття 41 Основного Закону України гарантує захист права власності!

"Хочу нагадати та наголосити, що навіть в умовах воєнного чи надзвичайного стану право на звернення до суду за захистом свого порушеного права не може бути обмежено (ст. 64 Конституції України)", — підкреслив Омбудсман.