20/01/2023 09:15

Право громадян на отримання послуги з постачання природного газу в разі зміни власника житла

Проблемне питання 

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі – Уповноважений) надходять звернення від громадян про неправомірне відключення їхнього житла, яке вони успадкували, від послуги газопостачання. Підставою для припинення газопостачання є відсутність договору між новим власником житла і Постачальником.

Нормативно-правова база:

Закон України «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року № 329 (далі – Закон № 329);

Цивільний кодекс України (далі – ЦК України);

Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (далі – Кодекс);

Типовий договір розподілу природного газу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (далі – Типовий договір);

Правила постачання природного газу затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 (далі – Правила);

Умови постачання природного газу споживачам

Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 329 постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким Постачальник зобов’язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов’язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Типовий договір затверджується Регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) та оприлюднюється в установленому порядку.

Постачальником природного газу є суб’єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу.

Відповідно до положень пункту 1 розділу III Правил підставами для постачання споживачу природного газу є:

- наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Постачальником, до газорозподільної системи якого підключений об’єкт споживача;

- присвоєння споживачу Постачальником персонального EIC-коду як суб’єкту ринку природного газу;

- наявність у побутового споживача укладеного з Постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.

Право Постачальника на розірвання договору розподілу природного газу у разі зміни власника житла

Відповідно до положень пункту 1.3 розділу І Типового договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк.

Згідно із пунктом 12.3 розділу ХІІ Типового договору, цей Договір може бути розірваний за згодою Сторін або за ініціативою Споживача у порядку, визначеному законодавством України.

У разі зміни власника об’єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Постачальника та необхідності укладення Договору з новим власником, Договір з попереднім власником може бути розірвано Постачальником в односторонньому порядку. При цьому одностороннє розірвання договору не звільняє попереднього власника від виконання зобов’язань у частині оплати наданих послуг.

Про припинення газопостачання має бути складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) побутовому споживачу, якщо положеннями вимог Типового договору не передбачено випадку розірвання Постачальником в односторонньому порядку договору розподілу природного газу в разі отримання Постачальником документального підтвердження факту смерті власника (споживача) об’єкта газоспоживання, з яким було укладено договір розподілу природного газу.

Припинення цивільної правоздатності фізичної особи та її наслідки

Відповідно до частини четвертої статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті. Смерть власника є підставою для припинення права власності (положення пункту 11 частини першої статті 346 ЦК України).

Водночас факт смерті фізичної особи (споживача) пов’язаний не тільки з особою померлого, а й здійснює вплив на інших суб’єктів, пов’язаних з особою померлого.

Варто зазначити, що відповідно до статей 1216 та 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Отже, у разі смерті споживача та при наявності спадкоємців усі права й обов’язки померлого переходять до останніх.

Водночас строк дії договору не є тотожним поняттям до строку дії зобов’язань.

Відповідно до статті 599 ЦК України та частини першої статті 202 Господарського кодексу України зобов’язання припиняється, зокрема виконанням, проведеним належним чином; через неможливість виконання та в інших випадках. Зобов'язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.

Споживання природнього газу новим власником житла без переукладання з Постачальником відповідного договору

За відсутності укладеного в установленому порядку договору постачання природного газу з постачальником, споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати Постачальнику письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об’єкт.

Обов’язок нового власника житла переукладати договір постачання природного газу

Відповідно до положень пункту 9 розділу ІІІ Правил для забезпечення приєднання побутовим споживачем до умов договору постачання природного газу побутовий споживач має надати постачальнику заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, підписану побутовим споживачем або уповноваженою ним особою.

Перелік документів, які необхідно надати споживачу для укладення договору постачання природного газу

Відповідно до положень пунктів 11 та 13 розділу ІІІ Правил для укладення договору постачання природного газу побутові споживачі разом із заявою-приєднанням до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам пред’являють Постачальнику оригінали таких документів:

- документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);

- документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює),

- реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, – серія та номер паспорта);

- належним чином оформлена довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).

Постачальник природного газу для укладення договору постачання природного газу має право додатково вимагати інші документи, перелік яких визначений на вебсайті такого Постачальника.

Термін розгляду заяви споживача на приєднання до договору постачання природнього газу

Постачальник протягом двадцяти днів з дня, наступного за днем отримання від побутового споживача заяви-приєднання до договору постачання природного газу, розглядає можливість укладення договору постачання з таким споживачем та у разі її відсутності письмово повідомляє його про свою відмову в укладенні договору постачання природного газу.