06/05/2022 15:31

Працівники Секретаріату Уповноваженого здійснили гуманітарно-консультативний візит до Макарівської громади Київської області

На виконання доручення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини представник Уповноваженого у північних областях Вікторія Пєхова, директор Департаменту моніторингу соціальних прав Світлана Глущенко та головний спеціаліст відділу права на соціальний захист Світлана Касьянова відвідали Макарівську громаду Київської області з гуманітарно-консультативною місією у взаємодії з волонтерською командою ГО «Спілка жінок Київщини», очолюваною Наталією Ульяновою.

Метою заходу було насамперед доправлення гуманітарної допомоги жителям громади, яка постраждала під час ведення активних бойових дій на Київщині, надання інформаційної підтримки з питань додержання прав людини в умовах воєнного стану, фіксація військових злочинів. Було відвідано смт Макарів, села Андріївка та Борове.

Зруйнована інфраструктура, житлові будинки заклади освіти, культури, культові споруди (Храм Святого Дмитрія Ростовського, дитячий садочок «Барвінок», місцева бібліотека, будинок культури, пошта тощо) свідчать про грубе порушення норм міжнародного гуманітарного права. Люди вишикуються у черги за гуманітарною допомогою.

Громадяни демонстрували вирви та уламки від авіаційних снарядів на своїх городах та у дворах.

Під час зустрічі з громадою отримало консультації з найболючіших питань понад 150 громадян, які під час воєнних дій втратили житло, роботу, близьких, прийнято письмові звернення до Уповноваженого, зафіксовано 4 воєнні злочини проти людяності.

Люди зі сльозами на очах розповідали про тяжкі тижні під перехресним вогнем, складну гуманітарну ситуацію, пов’язану з руйнуванням/пошкодженням житлових будинків, відсутність належної інформації про подальші дії в частині отримання компенсації від держави, адже через обстріли у багатьох родинах відсутнє телебачення, мобільні телефони, можливість користування електронними сервісами.

Переважно, мирних мешканців турбували наступні питання:

процедура визначення шкоди та відшкодування збитків, завданих домогосподарствам людей окупантами;

алгоритм дій громадян для фіксації пошкоджень та руйнування майна за відсутності засобів телекомунікації і доступу до застосунку «Дія»;

відшкодування збитків підприємцям за втрачені засоби виробництва;

пришвидшення розмінування дворів і прилеглих територій;

якнайшвидше забезпечення будівельними матеріалами громад для самостійної відбудови чи ремонту житла, адже пошкоджений дах веде до швидких руйнувань всередині житлових будинків, у тому числі меблів, побутової техніки, підсилює ризики пожеж через загоряння електропроводки.

Жителям громади доставлено продукти харчування, одяг, засоби гігієни, ліки, ковдри, дитячий одяг та взуття, іграшки.

Не забули наші партнери й про осіб з обмеженими можливостями, які цього разу отримали ходунки та милиці, медичні препарати.

Під час зустрічі розповсюджено поліграфічні матеріали просвітницького характеру, надано роз’яснення щодо звернення на гарячу лінію Уповноваженого.

Разом до Перемоги!