03/06/2024 16:28

Працівники Секретаріату Уповноваженого взяли участь у форумі «Світ без обмежень»

«Разом творити майбутнє, де кожна людина має доступ до якісних соціальних та реабілітаційних послуг!» – під таким гаслом в Івано-Франківську з 15 по 18 травня 2024 року відбувся триденний форум «Світ без обмежень».

Захід відбувався на базі Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас-Прикарпаття» за підтримки Проєкту USAID «Говерла» та зібрав представників влади, громадськості, експертів, правозахисників та постраждалих від війни осіб, щоб обговорити актуальні проблеми, поділитися кращими практиками та розробити ефективні шляхи вдосконалення послуг комплексної соціальної реабілітації.

Участь у форумі взяли також представники Офісу Омбудсмана та його регіонального представництва в Івано-Франківській області.

Під час виступів та панельних дискусій директорка Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Світлана Глущенко розповіла, що Уповноважений здійснює постійний парламентський контроль за додержанням прав на реабілітацію. Так, з метою дослідження реального стану справ у сфері надання реабілітаційних послуг Офіс Уповноваженого у 2023 році здійснив 14 моніторингових візитів з питання додержання прав людини і громадянина на реабілітацію у сфері охорони здоров’я та соціального захисту населення в різних регіонах України. Монітори відвідали територіальні громади, з’ясували у керівників органів місцевого самоврядування, яка склалася практика у наданні реабілітаційних послуг. Виявлені під час цих візитів проблемні питання були обговорені під час панельних дискусій з учасниками форуму.

Світлана Глущенко наголосила на тому, що для ефективної реабілітації необхідно забезпечувати комплексний підхід на всіх рівнях, який повинен включати як медичні, так і соціальні реабілітаційні послуги. Ключовими питаннями для місцевих органів влади залишаються:

- визначення потреб осіб з інвалідністю у реабілітаційних послугах;

- створення мережі реабілітаційних закладів;

- підготовка та підвищення кваліфікації кадрів;

- забезпечення належного доступу до інформації про реабілітаційні послуги;

- доступ до Централізованого банку даних з проблем інвалідності;

- трудова реабілітація та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Нагальним є формування місцевої політики та реалізація державної політики у сфері реабілітації на рівні територіальних громад з урахуванням потреб громадян в отриманні таких послуг, а не в межах фінансової спроможності громади.

Особливої уваги потребує реабілітація цивільних заручників. 15 березня поточного року Уряд затвердив Порядок проведення відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів, заходів з адаптації, підтримки (супроводу) осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення». Офіс Омбудсмана опрацьовував проєкт цього Порядку та надавав пропозиції до нього, які враховано.

У Щорічній доповіді Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина у 2023 році детально описано питання реабілітації. Із щорічною доповіддю Уповноваженого можна ознайомитись на сайті Уповноваженого (http://surl.li/uehhg).