01/11/2024 15:16

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадських організацій відвідали місця несвободи на Одещині

З 29 по 31 жовтня 2024 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадських організацій ГО «Україна без тортур» та ГО «FREE ZONE» здійснили «кластерне» відвідування місць несвободи Одеської області з метою запобігання катуванням та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.

Відвідуваннями були охоплені 14 місць несвободи. Керівниками зазначених місць надано безперешкодний доступ до всіх приміщень, розташованих на територіях місць несвободи, та службової документації. Також встановлено, що в зазначених місцях несвободи вживаються заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються.

Групами НПМ відзначено доброзичливу та приємну атмосферу, що панує у закладах соціальної сфери (Новосавицький психоневрологічний будинок-інтернат, Мирнопільський геріатричний будинок-інтернат, Одеський комунальний навчальний заклад Дитячий будинок «Перлинка» Одеської міської ради).  Водночас під час відвідування виявлено недоліки, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема: на життя (відсутність обладнаного найпростішого укриття); на охорону здоров’я та медичне забезпечення (ведення медичної документації проводиться з порушенням вимог чинного законодавства); на достатній життєвий рівень, що включає достатнє харчування, одяг, житло (відсутність дієтичного харчування), на ефективні засоби юридичного захисту (відсутні інформаційні стенди).

Здійснено відвідування місць несвободи, серед яких державні установи «Одеський слідчий ізолятор», «Ізмаїльський слідчий ізолятор», «Одеська виправна колонія (№ 14)», а також Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, спеціальне приміщення відділу прикордонної служби «Болград», Болградський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеський апеляційний суд.

Встановлено, що в зазначених місцях несвободи вживаються заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються, та за фактичної відсутності фінансування керівники місць несвободи шукають підтримку донорів для покращення умов функціонування установ.

За результатами відвідувань виявлено ряд порушень прав утримуваних осіб, серед яких: порушення права на захист від катування або нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження та покарання (порушення норми площі в деяких камерних приміщеннях); порушення права на професійну правничу допомогу (відсутня кімната для конфіденційної роботи адвоката із затриманим); порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу (наявні ліки в аптечці, які використовуються працівниками районного управління поліції, протерміновані); порушення права осіб з інвалідністю (відсутні внутрішні пандуси у приміщеннях); порушення права на працю та захист від експлуатації (деякі працевлаштовані засуджені установ виконання покарань не отримують заробітну плату) та інші порушення.

Також відвідано Одеську міську медичну частину №21 філії Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Миколаївській та Одеській областях, медичну частину №14 філії Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Миколаївській та Одеській областях та Комунальне некомерційне підприємство «Одеській обласний медичний центр психічного здоров’я» Одеської обласної ради. За результатами відвідування виявлені недоліки, які призводять до порушення прав утримуваних осіб, зокрема: відсутність у закладах укриття, порушення права осіб на охорону здоров’я та медичну допомогу, недотримання норм площі на одну особу, порушення санітарних норм, порушення прав осіб з інвалідністю, тощо. Разом з тим, група НПМ відзначає позитивні зрушення в частині виконання раніше наданих рекомендацій НПМ.

Проте це не повний перелік порушень, встановлених під час відвідування місць несвободи Одеської області.

Проведено  опитування утримуваних осіб, інформації про випадки катувань або жорстокого поводження з ними до представників груп НПМ не надходило.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод людини і громадянина Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини до компетентних органів будуть скеровані відповідні акти реагування.

Продовжуємо працювати задля неухильного додержання прав людини і громадянина в місцях несвободи.

Нагадуємо, що в разі порушення Ваших прав Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.