14/07/2025 17:06

Працівники Офісу Омбудсмана здійснили відвідування місць несвободи Рівненської області

З 8 по 10 липня 2025 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадських організацій за підтримки громадської організації «Українські правозахисні ініціативи» здійснили «кластерне» відвідування місць несвободи Рівненської області з метою запобігання катуванням та іншим жорстоким, нелюдським або таким, що принижують гідність, видам поводження та покарання.

Відвідуваннями охоплено 9 місць несвободи. Представникам груп НПМ було надано безперешкодний доступ до всіх приміщень, розташованих на територіях місць несвободи, та службової документації.

У зазначених місцях несвободи керівниками вживаються заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються.

Серед відвіданих місць несвободи: медична частина № 46 філії Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Рівненській області, відділення поліції № 1 Сарненського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, державна установа «Рівненський слідчий ізолятор», комунальний заклад «Рівненський психоневрологічний інтернат» Рівненської обласної ради, ізолятор тимчасового тримання № 5 Головного управління Національної поліції в Рівненській області, комунальне підприємство «Обласна психіатрична лікарня с. Орлівка» Рівненської обласної ради, геріатричне відділення № 3 КУ «Рівненський психоневрологічний інтернат» Рівненської обласної ради, відділення КЗ «Здолбунівський геріатричний пансіонат» Рівненської обласної ради.

Відмічені позитивні тенденції у питаннях додержання прав і свобод людини і громадянина, зокрема:

  • у відділенні поліції № 1 Сарненського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області здійснюються ремонтні роботи з метою приведення відділення до національних та міжнародних стандартів, також у даному відділенні планується впровадження інформаційної підсистеми «Custody Records»;
  • в ізоляторі тимчасового тримання вже наявна інформаційна підсистема «Custody Records» для запобігання незаконному затриманню осіб та неналежному поводженню з затриманими особами, а також умови тримання затриманих в ізоляторі приведені до національних та міжнародних стандартів;
  • керівництвом ДУ «Рівненський слідчий ізолятор» організовано проведення ремонтних робіт для підтримання у належному стані окремих камерних приміщень, кімнат для надання короткострокових побачень та приміщень для проведення судового засідання в режимі відеоконференції;
  • підопічні геріатричного відділення КУ «Рівненський психоневрологічний інтернат» під час відвідування повідомляли групі НПМ, що у закладі відсутнє обмеження свободи пересування, підопічні вільно виходять за територію відділення, а також активно беруть участь у заходах дозвілля, зокрема вирощують маленькі городини, збирають лікарські трави, пишуть вірші тощо.

Проте у ході відвідувань виявлено і недоліки у діяльності вказаних закладів, що потребують вжиття невідкладних заходів реагування.

Дієздатні підопічні КУ «Рівненський психоневрологічний інтернат» упродовж декількох місяців не отримують пенсії у повному обсязі. Натомість адміністрація закладу видає пенсійні кошти підопічним частинами або продуктовими наборами, що порушує право підопічних на володіння, користування і розпоряджання своєю власністю.

Підопічні відділення КЗ «Здолбунівський геріатричний пансіонат» Рівненської обласної ради проживають у кімнатах по 12-15 осіб та не мають можливість усамітнитися. Окрім того, мають скарги на одноманітне та недостатнє харчування. Також окремі житлові корпуси перебувають в аварійному стані та потребують проведення ремонтів.

У ході відвідування відділення поліції № 1 Сарненського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області встановлено, що в деяких протоколах про затримання не зазначається час початку та час закінчення процесуальних дій, відсутня інформація про фактичне місце затримання та встановлено випадки неповідомлення БВПД у разі затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.

У штаті медичної частини № 46 філії «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Рівненській області відсутня посада лікаря-психіатра, у зв’язку з чим ув’язнені особи із психічними та розумовими порушеннями не отримують необхідну психіатричну допомогу, та вакантна посада лікаря-терапевта, що призводить до порушення права засуджених на належну медичну допомогу.

Окрім того, у відділеннях Рівненської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров’я України» відсутні двері у палатах, що порушує власний простір і право на приватність пацієнтів. Пацієнти в палатах знаходяться по 8-16 осіб, що не відповідає встановленим вимогам чинного законодавства (не більше 4 осіб з розрахунку не менше ніж 7 м2 на одного пацієнта). Окрім того, не забезпечена належна правова допомога пацієнтам під час здійснення судового процесу.

Окремі засуджені до довічного позбавлення волі ДУ «Рівненський слідчий ізолятор» утримуються поодинці тривалий час. Також під час відвідування встановлено порушення права на працю засуджених та захист від експлуатації.

З метою усунення виявлених порушень та попередження їх у майбутньому Уповноваженим будуть направлені акти реагування у визначеному законом порядку.