11/02/2025 17:34

Порядок та строки розгляду запиту на інформацію: роз’яснює Омбудсман України Дмитро Лубінець

Загальний строк розгляду запиту на інформацію — це 5 робочих днів з дня його отримання. За аналогією з положеннями Цивільного кодексу України перебіг строку розгляду починається з наступного робочого дня після отримання.

 Водночас варто враховувати, що в разі направлення запиту у вихідні чи святкові дні, перший наступний робочий день буде днем отримання.

Закон України “Про доступ до публічної інформації” також визначає деякі спеціальні строки розгляду:

  • Розгляд може бути продовженим до 20 робочих днів за наявності в розпорядника інформації однієї із підстав для такого продовження: надання великого обсягу інформації та/або необхідність пошуку інформації серед значної кількості даних.
  • Розпорядникам інформації необхідно пам’ятати, що перебіг 20-денного строку починається з дня, наступного за днем отримання запиту і означає, що до загального 5-денного строку фактично додаються 15 робочих днів. Окрім цього, подальша відмова в його задоволенні не допускається.

Ще одним прикладом спеціального строку розгляду є 48 годин, який застосовується до запитів, які стосуються інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян.

Омбудсман зазначає, що перебіг цього строку починається з моменту отримання запиту, а не з дня його отримання, що забезпечує невідкладне його опрацювання.

Запитувачі повинні врахувати особливості при оформленні таких запитів, а саме зазначати обґрунтоване клопотання про термінове опрацювання.

Строк, який застосовується при відстрочці в задоволенні запиту можна виокремити в окремий вид спеціальних строків розгляду.

Відстрочка в задоволенні запиту на інформацію застосовується в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені законом строки в разі настання обставин непереборної сили, а відтак його задоволення можливе після усунення обставин непереборної сили без визначення конкретної кількості днів.

Дотримання всіх згаданих строків забезпечує належне забезпечення прав громадян на інформацію.

"Наголошу, що несвоєчасне надання інформації є одним із видів порушень законодавства про доступ до публічної інформації, за вчинення якого настає адміністративна відповідальність", — написав Дмитро Лубінець.