07/10/2024 15:54

Порушення прав дітей: результати моніторингового візиту до Криворізької установи виконання покарань №3

Представник регіонального представництва Офісу Омбудсмана у Дніпропетровській області Владислав Онищенко разом із експертами Оксаною Єськовою та Оленою Ганжою та регіональним координатором Крупій Оксаною здійснили моніторинг додержання прав дітей (зокрема тих, що перебувають у конфлікті з законом) в ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3».

Під час візиту в слідчому ізоляторі перебували 3 неповнолітніх, яким обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Втім за результатами візиту засвідчили неналежний стан дотримання прав дітей, зокрема, на життя та безпеку, охорону здоров’я, належні умови утримання, отримання правової допомоги, а також освіту, дозвілля та соціальний захист.

Зокрема, під час повітряної тривоги неповнолітні не переміщуються до укриття. Адміністрація закладу не вжила заходів щодо належного облаштування захисних споруд.

Камери неповнолітніх мають незадовільний санітарно-гігієнічний стан, стіни та стеля вбиральні уражені грибком, пліснявою. У великій кількості виявлені таргани.

Питний режим організовано неналежним чином. Бачки для питної води перебувають у антисанітарному стані: вода містить осад та бруд.

Прогулянкові дворики розміщені на верхньому поверсі установи. Умови для проведення дозвілля (зокрема, майданчиків для спортивних ігор) не створені.

Дистанційне навчання дітей організовано формально: протягом місяця неповнолітні не завантажили жодного домашнього завдання до онлайн-платформи. Контроль за освітнім процесом фактично не здійснюється.

Психологічна допомога, що надається неповнолітнім, здебільшого не враховує особливостей їх  психологічного стану.  Персонал СІЗО палить у приміщеннях, суміжних з тими, де перебувають неповнолітні, що може негативно впливати на стан їхнього здоров’я.

Надання належних медичних послуг дітям не забезпечене. Жодна з вакансій лікарів (сімейного лікаря, акушера-гінеколога, психіатра, інфекціоніста) у медичній частині  не укомплектовані. Організацію лікування (огляд дітей та призначення лікування) фактично здійснює фельдшер.

Моніторингова група також прийшла до висновку, що установа не забезпечує гідних умов та найкращих інтересів дітей віком до трьох років, які утримуються в умовах несвободи з матерями. У камері недостатньо простору та свіжого повітря, дитячого інвентарю. Вікно у вбиральні не засклене. Крім того, засуджена, яка має при собі дитину, скаржилась на неналежне забезпечення дитини харчуванням, зокрема, молочними сумішами. За сприяння партнерської організації дитину забезпечили необхідним харчуванням та гігієнічними засобами.

Також встановили, що немовля тривалий час потерпало від підвищеної температури  38.5°C. Лише після втручання представників Секретаріату Уповноваженого забезпечили прибуття бригади екстреної медичної допомоги, дитину доставили до закладу охорони здоров’я, де немовля оглянув лікар-педіатр. Як наслідок, дитині поставили діагноз та призначили лікування.

З метою реагування на зазначені вище порушення прав дітей до установи та компетентних органів будуть направлені акти реагування.

"Важливо зауважити, що створення належних умов утримання є ключовим фактором у процесі ресоціалізації дітей, які перебувають у конфлікті з законом. Забезпечення доступу до освітніх, медичних та соціальних послуг допомагає підтримувати їх розвиток і сприяє поверненню до нормального життя. Це також є важливим заходом протидії поширенню кримінальної субкультури серед неповнолітніх та дозволяє запобігти повторним правопорушенням надалі", – наголосив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.