02/08/2024 11:15

Порушень прав не виявили: моніторинг місця тимчасового проживання ВПО у м. Харків

Головний спеціаліст Відділу сприяння роботі регіональних представництв Максим Цвеліх здійснив моніторингове відвідування місця тимчасового проживання (далі – МТП) на базі гуртожитка Харківського національного університету радіоелектроніки.

Під час відвідування увагу зосередили на питаннях додержання прав внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) на належні умови проживання у МТП та доступу ВПО до інформації.

МТП знаходяться в межах доступної близькості до об’єктів соціальної інфраструктури та зупинок громадського транспорту. Під час відвідування з’ясували, що в МТП проживання для ВПО здійснюється на безоплатній основі. Гуртожиток отримує компенсацію з державного бюджету за спожитий обсяг комунальних послуг ВПО.

Встановили, що гуртожиток забезпечений централізованим електро- та водопостачанням. В будівлі є пральня самообслуговування, де мешканці можуть прати свої речі. Також МТП забезпечене роздільними душовими кімнатами. Оскільки у МТП проживають маломобільні особи, у гуртожитку розміщений пандус, а маломобільні особи проживають на першому поверсі.

Розміщення в гуртожитках – від 1 до 3 осіб в кімнаті, кімнати мебльовані (столи, шафи, тумби, ліжка, стільці), температура комфортна. Зафіксовано потреби МТП у оновленні житлових приміщень та облаштуванні душової кімнати для маломобільних осіб.

ВПО харчуються самостійно. За договором благодійні організації привозять питну воду для потреб мешканців. Періодично громадські організації та благодійні фонди надають різну допомогу (психологічну, матеріальну, продукти харчування, ліки тощо). Мешканці закладу, які мають відповідне право, – отримують кризову виплату (допомогу на проживання ВПО).

З метою забезпечення належної правової поінформованості моніторингова група провела анонімні інтерв’ю з 6 ВПО, які проживають у гуртожитках. Мешканці умовами перебування у МТП задоволені, скарг не надходило. У рамках відвідування команда Представництва провела правопросвітницький захід для мешканців про діяльність Уповноваженого та порядок, підстави та способи звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також роз’яснили актуальний порядок компенсації за програмою «єВідновлення».

За результатами відвідування підготовлено моніторинговий звіт з відповідними рекомендаціями для реалізації прав внутрішньо переміщених осіб.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.