21/11/2023 14:14

Питання допомоги українським дітям – на порядку денному в Словаччині: представники Офісу Омбудсмана взяли участь в експертному форумі в м. Кошице

Експертний форум «Теорія і практика захисту прав дитини в умовах воєнного конфлікту», спрямований на допомогу українським дітям у Словаччині, завершився сьогодні в місті Кошице. Захід відбувся під патронатом Уповноваженого в справах дітей у Словацькій Республіці Йозефа Міклошка.

На запрошення організаторів від Офісу Омбудсмана участь у ньому взяли директор Департаменту моніторингу додержання прав дітей Алла Тарасюк та її заступник Ольга Оліфер.

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на листопад 2023 року, в Словаччині отримали тимчасовий захист близько 112 тисяч українських громадян, третина з них – діти. Здебільшого це жінки, які рятували своїх дітей від російських обстрілів. Перебуваючи далеко від дому, без підтримки рідних, вони потребували різної допомоги на новому місці: як психологічної, так і матеріальної. За понад двадцять місяців повномасштабної російської збройної агресії на зміну одним викликам приходять інші, тому потреба мати розуміючих людей поруч не зникає.

Тішить, що наші друзі та партнери зі Словаччини розуміють це, намагаються віднайти найкращі рішення та всіляко підтримують громадян України на території своєї держави. Саме тому 20-21 листопада й був організований експертний форум у м. Кошице.

Стрижневі питання обговорення охопили всю систему координат дитячих прав, потреб і проблем, з якими неповнолітнім доводиться стикатися в країні тимчасового перебування. Базове – це допомога в сфері охорони здоров’я й доступу до шкільної освіти, також гуманітарна допомога тим, хто лишився в Україні.

У межах форуму відбувся показ документального фільму «Úsmev ako poslanie» («Посмішка як місія»). У фільмі, зокрема, висвітлені історії дітей з Маріуполя, які шукаючи порятунок від війни, наразі проживають у селищі Середнє на Закарпатті. Там за фінансового сприяння словацького Уряду та БФ «Карітас Чеської Республіки» збудовані модульні будинки для розміщення дітей, які залишилися без батьків, влаштовані під опіку, а також сімей з дітьми.

«Таких фільмів має бути більше. І всі вони повинні демонструватися на великих екранах за кордоном для тих, хто за понад півтора року повномасштабного російського вторгнення досі не визначився, на чий бік стати. І для всіх тих, хто за цей час так і не збагнув страшних наслідків цієї війни не тільки для України, а й для світу», - сказала Алла Тарасюк.

Представники Офісу Омбудсмана подякували організаторам форуму за привернення уваги до питання порушення прав українських дітей внаслідок збройної агресії Російської Федерації та допомогу й прихисток, які надаються українським дітям та сім’ям з дітьми.