26/02/2024 18:35

Перша зустріч Міжнародної платформи за звільнення незаконно утримуваних Російською Федерацією цивільних осіб

Повернення з путінської Росії в Україну – це справді повернення з обіймів смерті.

Цими словами Президент України Володимир Зеленський закрив першу зустріч Міжнародної платформи за звільнення незаконно утримуваних Російською Федерацією цивільних осіб, яку організував Офіс Омбудсмана України.

Він наголосив: Україні важливо повернути абсолютно всіх своїх людей. Час у цьому питанні дуже дорогоцінний: «Чим довше перебувають наші люди у неволі, тим складніше їм буде повертатися до нормального життя».

За Президентом України виступив Прем'єр-міністр Болгарії Ніколай Денков. Він акцентував на тому, що Болгарія ніколи не визнає насильницької зміни кордонів та підтримує українців у боротьбі за їхню свободу. За його словами, Україна має шукати справедливості у Міжнародному кримінальному суді.

Щодо Міжнародної платформи Омбудсман України Дмитро Лубінець сказав, що до неї сьогодні доєдналося 52 учасники з усього світу і він цим пишається. Її мета – знайти механізми звільнення цивільних осіб, які є жертвам насильницьких зникнень, та привернути увагу міжнародної спільноти до цієї кричущої теми.

«Україна вже має схожий досвід створення таких об’єднань: за ініціативи Канади ми створили Міжнародну коаліцію країн за повернення депортованих Росією українських дітей», — зазначив Дмитро Лубінець.

Відкриття заходу відбулося спільно з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та Головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком.

Мустафа Джемілєв наголосив, що спільне завдання – звільнити нашу Батьківщину та українців. За його словами, у людей, яких незаконно утримує РФ, має бути впевненість, що вони не забуті та що їхня країна робить все для їхнього звільнення.

«Для України поряд з людським життям є людська свобода. І разом вони є найвищою цінністю», – зазначив Руслан Стефанчук та акцентував, що створення цієї Міжнародної платформи – надзвичайно важливо.

Окрім цього, Омбудсман України під час свого виступу акцентував, що Україна має відійти від терміну «цивільні заручники», оскільки всі цивільні громадяни, яких незаконно засуджено або затримано, є жертвами насильницьких зникнень. Вони підпадають під захист Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень.

Під час заходу були проведені:

- відкрита панель, на якій виступили наші партнери та представники Канади, Норвегії, Литви, Туреччини.

- закрита дискусія за участі учасників круглого столу.

- панель «Are There Any Rules? Консолідація зусиль урядів країн для безумовного звільнення незаконно утримуваних осіб».

Під час кожної з них учасники висловлювали свої пропозиції та ставили запитання. За результатами була відкрита до підписання декларація. Свої підписи першими поставили Україна, Канада та Норвегія.

Під час зустрічі Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Наталка Цмоць зазначила, що Канада залишається солідарною з Україною та буде заохочувати інших долучатися до цієї Міжнародної платформи.

Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре повідомив у своєму відеозверненні, що Норвегія вирішила співголовувати спільно з Канадою щодо пункту 4 Формули миру. Він зазначив, що ті, хто порушують міжнародне право, мають понести за це відповідальність.

Надзвичайний і Повноважний Посол Норвегії в Україні Хелене Санд Андресен наголосила, що впродовж 10 років мирні громадяни зазнають утисків. Вона також розповіла історію політв’язня Олега Сенцова, який був затриманий лише за те, що український активіст. «Ми не повинні так просто ставитись до справедливості, думаючи, що воно нас не торкнеться», – зауважила вона.

Президент Литви Ґітанас Науседа у відеозвернені акцентував, що жоден українець, навіть дитина, не може почуватися у безпеці через російську агресію. За його словами, Литва виступає за створення трибуналу задля покарання винних.

Посол Туреччини в Україні Мустафа Левент Більген зауважив, що найбільшу ціну у війні платять цивільні. Він наголосив, права людини мають бути дотримані.

Під час закритої частини виступив також Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак. Він наголосив, що Україна наполягає на повному відновленні суверенітету та нашої територіальної цілісності, а Крим має бути демілітаризований.

Він також зазначив про тих, кого незаконно утримує РФ: «Це спроба знову перетворити волелюбний народ на рабів».

«Війна почалася у Криму і шлях її закінчення лежить через Крим», – акцентував Керівник Офісу Президента.

Окрім цього, під час однієї з панелей виступив Генеральний прокурор України Андрій Костін. Він розповів про злочини російської армії проти цивільних, розслідування та наголосив, що важливо знайти громадян, які незаконно затримані Росією, а також створити міжнародний механізм, як їх повертати.

Він також назвав цифри, що стосуються злочинів Росії. Зокрема, наразі можна підтвердити 104 камери тортур, створених окупаційними силами у 8-ми областях нашої країни під час окупації.

«Повноцінно можна буде зібрати всі дані лише після деокупації територій», – додав Андрій Костін.

Засідання завершилося зверненнями Президента України Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Болгарії Ніколая Денкова до учасників Міжнародної платформи за звільнення незаконно утримуваних Російською Федерацією цивільних осіб.

«Україна закликає підтримувати четвертий пункт Формули миру! Усі громадяни України мають бути звільнені з неволі! Цивільні мають бути вдома!», – наголосив Дмитро Лубінець.