01/07/2024 16:20

Омбудсман: Закон про національні меншини(спільноти) відповідає всім європейським стандартам!

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець вітає з річницею набрання чинності Закону України «Про національні меншини (спільноти) України».

13 грудня 2022 року Верховною Радою України було ухвалено відповідний Закон, який набув чинності 1 липня 2023 року.

Ще у 2014 році, з початком агресії РФ, стало зрозуміло: законодавство не відповідає вимогам задля розв’язання всіх нагальних питань представників національних меншин (спільнот). Тоді Дмитро Лубінець як голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин ініціював створення робочої групи з напрацювання нового проєкту Закону.

Робота над законопроєктом тривала у кілька етапів. Зокрема, йдеться і про активне громадське обговорення на всеукраїнському рівні із залученням представників національних меншин (спільнот), експертів, народних депутатів, науковців.

Окрім цього, уже на посаді Уповноваженого Дмитро Лубінець визначив, питання додержання прав національних меншин (спільнот) – у фокусі роботи. Секретаріат Уповноваженого став рушійною силою ухвалення цього Закону. Працівники інституції були дотичні до розробки проєкту Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» в складі робочої групи, а також проводили консультації з експертами Ради Європи щодо його відповідності національним і міжнародним нормам. Відбулася низка робочих нарад у стінах Секретаріату Уповноваженого.

Після громадського обговорення, внесення правок до тексту, законопроєкт доопрацьовували з врахуванням пропозицій і зауважень. Відбулася велика та ґрунтовна робота, результатом якої стало ухвалення Закону. За нього проголосували 324 народних депутати.

«Закон України «Про національні меншини (спільноти) України» у повній мірі захищає права національних меншин (спільнот) в усіх сферах життєдіяльності та відповідає всім європейським стандартам», - зазначив Уповноважений.

Це також підтвердили глави дипломатичних місій країн-членів Європейського Союзу, які відвідали 11 грудня 2023 року Закарпаття з метою ознайомлення із нагальною ситуацією в регіоні в контексті виконання Україною однієї з семи рекомендацій Єврокомісії щодо завершення реформування законодавчої бази стосовно національних меншин (спільнот).

«Для нас це важлива робота, зокрема й на шляху вступу до ЄС! Ми працюємо над дотриманням прав людини в нашій державі! Ми різні, але єдині, і в цьому наша сила!» - наголосив Омбудсман України.