31/12/2024 12:32

Омбудсман України Дмитро Лубінець підбив підсумки 2024 року

Він розпочав з того, що рік, який минув, був сповнений викликів, надій і кропіткої роботи. 2024 рік ще раз нагадав, що права людини — це не абстракція, а те, що визначає наше повсякденне життя: від можливості обіймати близьких до свободи жити без страху. 

Омбудсман поділився тим, чого інституція досягла у правозахисній сфері.

Українці у війні

Як інституція боролася за своїх громадян:

  • Наріман Джелял 29 червня нарешті відчув волю на рідній українській землі. Росіяни його утримували з 2021 року.
  • Відбулося щасливе возз'єднання мами-військовополоненої Наталії та її сина Дмитра: вони не бачилися понад 2 роки. Офіс спочатку повернув дитину з ТОТ, а в травні, за кілька днів після свого дня народження, хлопчик обійняв свою маму.
  • Реалізували гуманітарну ініціативу передачі листів та посилок військовополоненим.

«Ми продовжуємо щодня працювати для того, щоб кожен українець, у полоні чи за кордоном, відчував підтримку своєї країни. У межах спільної роботи з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими нам вдалося повернути додому 3956 героїв та героїнь з ворожого полону», — повідомив Дмитро Лубінець.

Кожне звернення — це окрема доля

Офісу 2024 року року надійшло понад 123 тисячі звернень. За кожним із них — не просто проблема, а людська історія. Пишаємося тим, що:

  • Відстояли для тисяч громадян соціальні виплати на проживання ВПО та пенсійних виплат.
  • Напрацювали Київську декларацію про баланс доступу до інформації та національної безпеки під час збройних конфліктів.
  • Допомогли родині із новонародженим синочком за кошти державного бюджету  забезпечили хлопчика життєво необхідними ліками.
  • Розробили мінімальні стандарти у місцях тимчасового проживання громадян, які через російську агресію втратили домівки.
  • Підготовили низку рекомендацій до Парламенту та Уряду країни із пропозиціями стосовно дотримання процесуальних прав людини і громадянина.
  • Омбудсман звернувся до Конституційного Суду України із конституційними поданнями щодо належного пенсійного забезпечення для ліквідаторів ЧАЕС та щодо права на відпустку в умовах воєнного стану.
  • Допомогли двом із половиною тисячам дітей у школах і дитсадках Полтавщини отримати можливість харчуватися у навчальних закладах.
  • Продовжуємо розбудову регіональної мережі для того, щоб бути ближчими до громадян та допомагати у найкоротший термін.

«Ми не лише розглядаємо звернення, але й робимо так, щоб подібні ситуації не виникали в майбутньому», — зауважив Уповноважений ВР України з прав людини.

Ті, хто потребує захисту найбільше

Цей рік змінив багатьох із нас, але найвразливіші групи — діти, люди з інвалідністю, самотні літні люди — завжди потребують нашої підтримки.

  • Станом на сьогодні повернули з ТОТ і депортації 1042 дитини. Та залучили низку державних органів і громадських організацій для допомоги із відновленням документів і наданням необхідної допомоги.
  • Ми запустили низку просвітницьких ініціатив для боротьби з домашнім насильством та захистом персональних даних дітей і підлітків.
  • Здійснили сотні моніторингових візитів, на яких виявили порушення прав дитини і наполягли на усуненні виявлених недоліків,
  • За ініціативи нашого Офісу в Україні встановили День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття, який вперше відзначатиметься 21 травня.

«А що стосується прав людини в місцях несвободи, то у співпраці з Радою Європи оновили 26 методичних рекомендацій щодо організації проведення відвідування НПМ різних видів місць несвободи», — прокоментував Дмитро Лубінець.

Захист прав військовослужбовців

Омбудсман зауважив, що наша інституція пишається нашими Силами оборони і будь-яке порушення   прав військових сприймає гостро. 

«У цьому напрямку ми отримуємо та опрацьовуємо величезну кількість звернень. Так, наш Департамент моніторингу додержання прав в секторі оборони та прав ветеранів і військовослужбовців, полонених та членів їхніх родин отримав близько 30 тисяч звернень. Тож чималий шмат роботи виконувався саме у цій сфері», — повідомив Омбудсман України.

Зокрема наш Офіс:

  • Надавав пропозиції до внесення змін до законодавства, аби іноземці, які захищають Україну, мали право на українське громадянство. І це питання нині офіційно врегулювали.
  • Запропонував закласти видатки в бюджеті на кріоконсервацію репродуктивних клітин військовослужбовців. У Держбюджеті на 2025 рік ці пропозиції враховані.
  • Працював над спрощення процедури отримання статусу УБД. Нині це можна зробити в автоматичному режимі. 

Міжнародна підтримка

Дмитро Лубінець переконаний, що Україна не одна у цій боротьбі. Світ нас чує, а права українців захищають і за межами нашої держави. Тож:

  • Підписали важливі меморандуми із міжнародними партнерами, які допомагають постраждалим від війни та повернутим із ворожого полону.
  • Маємо важливі діалоги із країнами-посередниками, які безпосередньо допомагають із поверненням додому українських дітей. Здійснили понад 400 зустрічей. 
  • Українські кейси стали предметом обговорень на важливих міжнародних майданчика, зокрема як ООН, ПАРЄ та ін.

Погляд у 2025: чого чекати далі

«Наступний рік буде не менш складним, але я впевнений, що разом ми здатні на більше. Ми плануємо підвищити підтримку внутрішньо переміщених осіб, ветеранів, людей з інвалідністю, готувати важливі звіти для міжнародних організацій щодо стану прав людини в Україні та створювати нові програми для захисту прав наших людей», — зауважив Омбудсман. 

Також він додав, що 2024 рік довів, що сила права — у громадській активності та небайдужості. 

«Кожне ваше звернення допомагає нам ставати кращими. І я вірю, що разом ми зможемо побудувати країну, де права людини будуть цінністю, пріоритетом. Дякую вам за довіру! З новими силами — у 2025 рік», — підсумував Дмитро Лубінець.

Слава Україні!