02/08/2024 10:12

Омбудсман: ромська етнонаціональна спільнота є невід'ємною частиною українського народу

Сьогодні, 2 серпня, в Україні відзначається Міжнародний день голокосту ромів. Ця дата має глибоке історичне значення, адже вона присвячена пам'яті тих, хто став жертвою одного з найжорстокіших злочинів проти людства під час Другої світової війни.

У цей день Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець нагадує, що протягом війни нацистський режим здійснював політику геноциду проти ромів, внаслідок чого загинули сотні тисяч осіб ромської національної меншини (спільноти).

«Політика нацистів стосовно ромів була заснована на расистській ідеології, яка вважала їх "нижчою расою". Ромів переслідували, затримували і депортували до концтаборів, де вони піддавалися примусовій праці, медичним експериментам і масовим стратам. Ця політика була частиною більш широкої стратегії нацистів з винищення народів, які вони вважали небажаними, як і у випадку з Голокостом, під час якого було винищено шість мільйонів євреїв», - констатував Омбудсман України.

У ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в нацистському концтаборі Аушвіц- Біркенау було знищено близько 3 тисячі ромів. Це була кульмінація систематичного винищення, яке почалося задовго до цієї дати.

Загалом під час Другої світової війни лише на території України розстріляли близько 20 тисяч ромів. Трагічним історичним прикладом є розстріл 5 ромських таборів, які мешкали біля Києва та стали одними з перших жертв Бабиного Яру.

«Висловлюючи у цей день співчуття ромському народу, який зазнав жахливих втрат від рук нацистів, ми рішуче засуджуємо будь-які злочинні прояви расизму та ксенофобії», - зазначив Уповноважений.

Дмитро Лубінець додав, що за роки незалежності Україна впроваджує політику, спрямовану на етнічне відродження ромів, їх самоідентифікацію й самоствердження.

«Ромська етнонаціональна спільнота є невід'ємною частиною українського народу, а її історія — складовою нашої спільної національної пам'яті! Сьогодні, у Міжнародний день голокосту ромів, ми схиляємо голови перед пам’яттю невинних жертв та прагнемо того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії!» - наголосив Омбудсман.