11/01/2024 17:40

Омбудсман: примусова паспортизація порушує норми міжнародного права та Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни

До Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за грудень 2023 року надійшло 40 звернень щодо фіксації фактів примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях.

Серед них було звернення громадянки Т. щодо її матері, яка змушена залишитись у тимчасово окупованому Енергодарі. Окупаційною владою здійснювались обшуки в будинку, де мешкає жінка, та застосовувався постійний психологічний та моральний тиск, погрози життю та здоров’ю. Окрім того, їй повідомили, що без російського паспорта із січня жінка не зможе отримати медичну допомогу та буде відключена від мережі Інтернет — єдиного засобу зв’язку з родиною, яка проживає на підконтрольній Уряду України території.

«Засуджую політику та дії органів держави-агресора щодо примусової паспортизації наших громадян. Це суперечить нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни», — наголосив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Як зазначив Омбудсман України, примусова паспортизація є елементом системного тиску на українських громадян, які вимушені жити в окупації.

Водночас Уповноважений нагадує, що паспорти, видані окупаційною владою, не визнаються в Україні. Громадяни, які отримали їх насильницьким шляхом, не несуть кримінальної відповідальності та не позбавляються українського громадянства.