19/05/2023 15:09

Омбудсман: громадяни РФ та Білорусі, які законно перебувають в Україні, мають право здійснювати певні операції з переказу коштів на оплату медичних послуг

Уповноважений надав рекомендації Нацбанку України врегулювати на законодавчому рівні проблемного питання стосовно здійснення громадянами Російської Федерації та Республіки Білорусь, які на законних підставах перебувають на території України операцій з переказу коштів на оплату медичних послуг».

До Уповноваженого надходять звернення від громадян Російської Федерації та Республіки Білорусь, які на законних підставах перебувають на території України щодо неможливості здійснення ними операцій з переказу коштів на оплату медичних послуг.

Для прикладу: до Офісу Уповноваженого надійшло звернення громадянина Республіки Білорусь, який з 2007 року проживає на території України, має посвідку на тимчасове проживання терміном до 2024 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків, власне житло.

З метою оплати медичних послуг за проведення офтальмологічної операції, заявник через відділення банку здійснив переказ коштів у сумі 153 000 грн на рахунок приватної медичної установи. Однак, вказана транзакція з переказу коштів була заблокована банком, відповідно медична установа не може провести операцію заявнику.

В рамках провадження Уповноваженого встановлено, що банк заблокував транзакцію з переказу коштів з огляду на те, що заявник є громадянином Республіки Білорусь. Повернути кошти заявник не може.

Нагадуємо, що з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи в умовах воєнного стану Правлінням Національного банку України було прийнято постанову від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова № 18).

Згідно із пунктом 17 Постанови № 18 банкам забороняється здійснювати будь-які валютні операції учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження (зареєстрована/постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь.

При цьому, відповідно до підпункту 3 пункту 172 Постанови № 18, заборони, визначені в пункті 17 цієї постанови, не поширюються на переказ коштів (крім російських рублів та білоруських рублів) на території України з метою здійснення соціальних виплат, виплат заробітної плати, оплати комунальних послуг, сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів.

Тобто, громадяни Російській Федерації або Республіки Білорусь, які перебувають в Україні на законних підставах, мають дійсну посвідку на тимчасове або постійне проживання мають право здійснювати певні види операцій з переказу коштів, однак проводити платежі на оплату медичних послуг не можуть.

Важливо зазначити, що відповідно до статті 24 Конституції України та статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, – за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно із статтею 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.

З метою забезпечення конституційних прав громадян Російської Федерації та Республіки Білорусь, які на законних підставах перебувають на території України на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування Уповноважений надав рекомендації Національному банку України щодо необхідності внесення відповідних змін до Постанови № 18.

Питання залишається на контролі Уповноваженого.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;

- зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720.