17/02/2022 15:49

Не забезпечується право дітей на захист від насильства під час освітнього процесу: результати моніторингового візиту до Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів №10

Працівники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України в Тернопільській області Володимир Воловник та Андрій Смик, на виконання Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого на 2022 рік, здійснили моніторинговий візит до Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 з метою перевірки додержання прав дітей на захист від насильства під час освітнього процесу.

Засновником закладу є Тернопільська міська рада.

У школі навчається 616 учнів, з яких 259 дітей у початковій школі та 357 – у старшій та середній. Навчальний процес забезпечують 72 педагогічних працівники та 26 осіб обслуговуючого персоналу.

Під час моніторингового візиту досліджувались питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти, затверджені Наказом Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 №1646, дотримання вимог Закону України «Про освіту», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

Наказом керівника школи затверджено план організаційних заходів щодо запобігання та протидії проявам булінгу, створено комісію та призначено відповідальних осіб з розгляду випадків булінгу.

За словами директора закладу, до нього не надходили заяви чи повідомлення про випадки булінгу/цькування.

Водночас у мережі Інтернет міститься інформація з посиланням на постанову місцевого суду з відомостями про накладення адміністративного стягнення на матір учня вказаної школи за систематичний булінг з боку одного з учнів закладу стосовно іншого учасника навчального процесу. В постанові суду йдеться про те, що вказані дії вчинялись протягом двох років, однак вказану дитину поставлено на внутрішньошкільний облік та розпочались з ним профілактичні заходи лише після винесення судового рішення.

В порушення статті 30 Закону України «Про освіту», на веб-сайті школи не оприлюднюються правила поведінки здобувачів освіти у закладі, план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти, порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування). Таким чином, право дітей на захист від насильства під час освітнього процесу в Тернопільській ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 не забезпечується.

За результатом моніторингового візиту готується звіт та відповідні рекомендації керівнику закладу освіти та засновнику.