20/07/2023 12:24

Отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території

Через військову агресію росії чимало українців опинилися під окупацією. Що робити, якщо ваша дитина народилася на тимчасово окупованій території? Як отримати свідоцтво про народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території?

Стаття 7 Конвенції ООН про права дитини встановлює право кожної дитини на громадянство з моменту її народження. Збройна агресія Росії ускладнює забезпечення цього права для українських дітей, які народилися на тимчасово окупованій території. 

Уряд України розробив механізм дій, дотримуючись якого, батьки зможуть отримати українське свідоцтво про народження для своєї дитини.

1. Батьки, родичі або інші законні представники дитини, незалежно від свого місця проживання, повинні звернутися із заявою до будь-якого суду поза тимчасово окупованою територією.

Що повинно міститися в заяві:

- факт, який Ви просите встановити;

- причини неможливості отримання або відновлення документів, що підтверджують цей факт;

- докази, що підтверджують народження дитини.

До заяви необхідно додати копії відповідних документів: копії документів, що підтверджують народження дитини (медичне свідоцтво про народження та/або медичний висновок, інші медичні довідки); копії паспортів та ІНН батьків; копія свідоцтва про шлюб (за наявності). 

Справи про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території розглядаються судом невідкладно. Якщо заява задовольняється, суд видасть копію рішення, де будуть зазначені дані про народження дитини.

До заяви вноситься номер судового рішення та обирається будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану, де можна буде отримати свідоцтво про народження дитини.

У разі відсутності батьків дитини або її законних представників під час проголошення рішення, його копія надсилатиметься до РАЦСу для державної реєстрації народження особи.

2. Для отримання свідоцтва про народження до відділу державної реєстрації актів цивільного стану потрібно подати копію рішення суду та свій паспорт. Свідоцтво видається в день подання рішення суду.

Також існує варіант подання заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України через Державну систему електронної ідентифікації «Електронний суд»: https://id.court.gov.ua/. У випадку такого подання заяви до неї також потрібно додати перелік документів, які передбачені при особистому зверненні до суду.

3. Після отримання номеру судового рішення необхідно подати заяву на отримання комплексної послуги єМалятко на порталі Дія.

Важливо: свідоцтво про народження дитини необхідно отримати особисто. Дані зі свідоцтва також можуть бути надіслані в електронному форматі та додані до документів у застосунку "Дія".

Водночас повідомляємо, що у разі, якщо Ваші права або права Вашої дитини порушені органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, Ви маєте право звернутися до Уповноваженого на телефонну гарячу лінію: 0800-50-17-20, 044-299-74-08 або електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua.