29/12/2022 14:49

Набрав чинності закон щодо закриття кримінального провадження у зв’язку з втратою чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння

29 грудня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо закриття кримінального провадження у зв’язку з втратою чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння».

Закон ухвалено на виконання рішення Конституційного Суду України від 08.06.2022 у справі № 3-20/2021(40/21), згідно з яким пункт 4 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Суд зауважив, що відсутність можливості надання згоди особою на закриття стосовно неї кримінального провадження у зв’язку з декриміналізацією діяння призводить до порушення права на судовий захист.

Дійсно, Кримінальний процесуальний кодекс України не містив механізму, який дозволяв би спростувати сумніви в невинуватості особи, стосовно якої закрито кримінальне провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 284 Кодексу, та зобов’язував прокурора здійснити закриття кримінального провадження без згоди зазначеної особи, навіть коли вона перебувала у статусі підозрюваного, не допускаючи продовження кримінального провадження за будь-яких обставин.

Відтепер підставами для закриття кримінального провадження у випадку втрати чинності законом, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння є згода на це підозрюваного, обвинуваченого. За відсутності такої згоди кримінальне провадження продовжуватиметься в загальному порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України. Таким чином, у новій Главі 36 Кодексу визначено особливості здійснення кримінального провадження щодо діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність.

Також прийнятим Законом у Кримінальному кодексі України уточнено види покарань, під час відбування яких щодо засудженого може бути ухвалено рішення про його передачу для обміну як військовополоненого та звільнення від відбування призначеного покарання.