30/06/2025 10:42

На шляху до інклюзивності: оцінка умов доступу до адміністративних послуг

З метою здійснення парламентського контролю за дотриманням конституційних прав і свобод людини та громадянина, головні спеціалісти Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провели виїзний моніторинговий візит до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради.

Основна мета — перевірка забезпечення архітектурної доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Відповідно до статті 4 Конвенції про права осіб з інвалідністю, ратифікованої Верховною Радою України 16 грудня 2009 року № 1767-VI, держави-учасниці зобов’язуються забезпечувати й заохочувати повну реалізацію всіх прав людини й основоположних свобод всіма особами з інвалідністю без будь-якої дискримінації за ознакою інвалідності.

Державні будівельні норми України В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення», затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово–комунального господарства України від 30.11.2018 № 327, поширюються на проектування, будівництво нових та реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт існуючих житлових будинків та громадських будівель і споруд, а також на розумне їх пристосування з урахуванням потреб маломобільних груп населення.

Під час візиту моніторингова група встановила, що архітектурна доступність будівлі та приміщень об’єкта моніторингу більшою мірою відповідає вищезазначеним будівельним нормам, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.11.2018 № 327.

Водночас виявлені такі порушення та недоліки права на доступність осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення:

  • відсутнє контрастне маркування на сходах (перша та остання сходини);
  • не встановлені поручні на сходах до вхідної групи будівлі;
  • поручні на пандусі контрастно не відокремлені;
  • не облаштовано робоче місце для осіб з інвалідністю (знаходиться на етапі облаштування).

За підсумками відвідування складений звіт, який відправлений до відповідних органів з метою усунення виявлених недоліків та вжиття необхідних заходів.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.