Моніторингова група в складі працівників Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідала державні заклади «Хмельницький обласний соціальний гуртожиток для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі – Соціальний гуртожиток) та «Хмельницький обласний соціальний центр матері і дитини» (далі – Центр).
Соціальний гуртожиток є закладом для тимчасового проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 15 до 18 років та осіб з їхнього числа віком від 18 до 23 років. Метою діяльності Соціального гуртожитку є створення умов для соціальної інтеграції дітей вказаної категорії та осіб з їхнього числа, які тимчасово там проживають, підготовка їх до самостійного життя.
Центр – заклад тимчасового проживання жінок на 7-9 місяцях вагітності та матерів з дітьми віком від народження до 18 місяців, які перебувають у складних життєвих обставинах, що перешкоджають виконанню материнського обов’язку. Метою діяльності Центру є проведення соціальної роботи, спрямованої на профілактику соціального сирітства (покинуті батьками діти) з особами, які перебувають у складних життєвих обставинах.
На час моніторингового візиту в Соціальному гуртожитку проживали 6 дітей, з них 4 – з числа внутрішньо переміщених осіб.
У Центрі проживали 4 мами з дітьми (4 дитини).
Ці заклади мають різні напрями та мету створення, різні підходи щодо в їхньому фінансуванні.
Водночас монітори встановили, що згідно з розпорядженням Хмельницької обласної військової адміністрації від 31.08.2023 в порядку реорганізації припинено діяльність державного закладу «Хмельницький обласний соціальний гуртожиток для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» шляхом приєднання його до державного закладу «Хмельницький обласний соціальний центр матері і дитини».
Враховуючи зазначене, об’єднання Центру із Соціальним гуртожитком суперечить вимогам чинного законодавства і призводить до блокування функціонування обох закладів.
При цьому станом на 17 січня 2024 року моніторам не надали Положення про державний заклад «Хмельницький обласний соціальний центр матері і дитини», в якому передбачено функціонування реорганізованого Соціального гуртожитку.
Водночас згідно зі штатним розписом на 2023 рік (з 01.11.2023) у Центрі передбачено створення двох відділів: Відділ організації надання соціально-психологічної допомоги та Відділ надання соціальної допомоги особам у складних життєвих обставинах. Положення про зазначені відділи та посадові інструкції працівників також відсутні.
Із зазначеного не є можливим встановити, які соціальні послуги отримуватимуть діти в Центрі, окрім надання соціальної допомоги.
Так, наголошуємо на неприпустимості скорочення надавачів соціальних послуг, які повинні забезпечувати соціальну підтримку та надання соціальних послуг відповідно до потреб населення, особливо в період воєнного стану.
Щодо порушень норм законодавства, що регулюють дотримання прав дітей, моніторингова група в Центрі виявила наступне:
- лікарські препарати, термін зберігання яких закінчився;
- дитяче харчування із закінченим терміном придатності, яке мами отримали в Центрі;
- бруд у приміщенні;
- відсутність укриття.
За результатами моніторингу готується відповідний акт реагування.
Моніторинговий візит здійснюється в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.
Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0800501720;
- за тел. (044) 299 74 08.