26/12/2024 16:39

Моніторинговий візит до відділення денного, цілодобового тимчасового перебування Хмельницького міського територіального центру соціального обслуговування

У межах реалізації національного превентивного механізму головні спеціалісти Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец та Ольга Чухась разом з представником громадської організації В’ячеславом Івахом  здійснили відвідування  Відділення денного, цілодобового тимчасового перебування Хмельницького міського територіального центру соціального обслуговування (далі – Відділення).

Хмельницький міський територіальний центр соціального обслуговування  (далі – територіальний центр) утворений для надання соціальних послуг мешканцям Хмельницької міської територіальної громади, які перебувають у складних життєвих обставинах, з метою подолання або мінімізації цих обставин.

На отримання соціальних послуг у територіальному центрі, зокрема у Відділенні  мають право: особи похилого віку; особи з інвалідністю; особи з частковою або повною втратою рухової активності, пам’яті; особи з невиліковними хворобами, хворобами, що потребують тривалого лікування (з-поміж осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більше як на чотири місяці); особи з психічними та поведінковими розладами у разі відсутності у них медичних протипоказань до надання соціальних послуг.

Під час відвідування Відділення моніторингова група мала можливість ознайомитись з умовами проживання, організацією харчування, рівнем побутового та медичного забезпечення підопічних Відділення.

Так, з’ясовано, що Відділення займає приміщення територіального центру на першому та другому поверхах та розраховане на цілодобове перебування 14 осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, є особами похилого віку, з частковою втратою рухової активності та потребують сторонньої допомоги.

Соціальна послуга цілодобового тимчасового перебування підопічного у Відділенні надається на підставі укладених договорів про надання соціальних послуг та на платній основі. Вартість доби проживання підопічного у Відділенні становить 505 грн, з них 180 грн вартість харчування.  

На період візиту у Відділенні перебувало 14 осіб (10 жінок, 4 чоловіків), з них - 5 осіб з інвалідністю, 6 осіб, яким на підставі укладених договорів надається паліативна допомога.

Підопічні Відділення проживають в комфортних одно та двомісних кімнатах, які обладнані усім необхідним: функціональними ліжками, індивідуальними приліжковими столиками, санітарними кріслами для паліативних хворих та іншим медичним обладнанням для відновлення і поліпшення рухової активності, полегшення пересування людей похилого віку та засобами малої механізації. У кожній кімнаті наявні холодильні камери та телевізори. Окрім того, кожна кімната має свій санітарно-гігієнічний блок з умивальною раковиною, унітазом та душовою.

В кожній кімнаті в доступному для підопічного місці знаходиться тривожна кнопка задля  оперативного реагування медичного персоналу на скарги підопічного.

На підставі договору укладеного територіальним центром з Хмельницьким геріатричним пансіонатом для ветеранів війни і праці, з дотриманням вимог щодо забезпечення натуральних добових норм харчування у Відділенні підопічним організовано чотириразове  харчування.

У Відділенні відсутній медичний блок, первинна медична допомога підопічним Відділення надається сімейними лікарями на підставі укладених декларацій. Підопічні, які потребують інтенсивного лікування та ургентної допомоги, силами швидкої медичної допомоги госпіталізуються до лікувальних закладів. 

Водночас під час відвідування звернули увагу керівництва територіального центру на порушення права осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення на безбар’єрне середовище: недотримано підпункти 6.3.1, 6.3.2 пункту 6.3 ДБН В2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд» щодо маркування сходинок сходового маршу або поручнів сходів світловідбиваючими елементами (контрастна фарба, катафоти) та щодо  необхідності облаштування внутрішніх сходів пандусом або відповідним підйомником.

За результатами моніторингу будуть спрямовані відповідні листи реагування до керівництва територіального центру та відповідних органів щодо усунення порушень та недоліків.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.