04/04/2024 15:43

Моніторинговий візит до Служби у справах дітей Лосинівської селищної ради на Чернігівщині

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Лариса Шумна, працівник Секретаріату Уповноваженого Ірина Жмака спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» Оленою Гавриль здійснили моніторинговий візит до Служби у справах дітей Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області.

Служба є виконавчим органом Лосинівської селищної ради, який утворюється сесією ради, підзвітний та підконтрольний Лосинівській селищній раді. Відповідно до штатного розпису загальна чисельність працівників Служби становить 2 особи – начальник служби та головний спеціаліст.

Під час візиту з’ясовано, що у зв’язку з перебуванням начальника служби у декретній відпустці виконання її обов’язків покладено на головного спеціаліста, яка на дату візиту була на лікарняному. Проте на жодну посадову особу виконання обов’язків щодо забезпечення діяльності Служби не було покладено. За наполяганням членів моніторингової групи, задля належного виконання повноважень Служби у справах дітей, розпорядженням селищного голови виконання обов’язків начальника Служби покладено на спеціаліста відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту селищної ради.

На території громади проживає 1023 дитини, з них 18 дітей належать до вразливих категорій, з яких 2 дитини-сироти, 16 дітей, позбавлених батьківського піклування. Сімейними формами виховання охоплено лише 77,8% (14 дітей), з них 10 — під опікою (піклуванням), 1 — у прийомній сім’ї, 3 — у дитячих будинках сімейного типу. Інші 4 дитини влаштовані: 2 — у навчально-реабілітаційні центри, 1 — ПТНЗ та 1 дитина перебуває в розшуку. У межах своєї компетенції працівники Служби проводять роботу щодо забезпечення майнових прав дітей вразливих категорій. Зокрема, при досягненні 16-річного віку їх ставлять на квартирний облік як таких, які потребують покращення житлових умов. Наразі на такому обліку перебувають 8 осіб.

Водночас під час візиту виявлено недоліки щодо порушення прав дітей вразливих категорій, а саме:

- у громаді нараховується 7 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, але відсутні розпорядчі документи щодо створення міждисциплінарної команди для організації соціального захисту таких дітей;

- індивідуальні плани дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, ведуться формально, у них не зазначаються результати про виконання заходів, що ускладнює вчасне коригування планів в інтересах дитини, а обліково-статистичні картки таких дітей заповнені частково;

- несвоєчасно беруться на облік діти, які перебувають у складних життєвих обставинах;

- у громаді створена комісія з питань захисту прав дитини, проте протоколів про проведення засідань комісії у 2024 році членам моніторингової групи не надали, за 2023 рік наявні лише 3 протоколи засідань.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлений звіт та направлені компетентним органам відповідні акти реагування.

Моніторинговий візит здійснений у межах проєкту Дитячого фонду ООН  (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.