17/12/2024 12:07

Моніторинговий візит до Служби у справах дітей Кам’янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області

Працівники регіонального Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Кіровоградській області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали Службу у справах дітей Кам’янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Метою візиту був моніторинг додержання Службою прав та інтересів дітей у громаді, зокрема тих, які перебувають в Службі на первинному обліку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

З’ясували, що на відповідні обліки Служба взяла 68 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 65 дітей влаштовані в альтернативні форми сімейного виховання (прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, родини опікунів (піклувальників), що забезпечує реалізацію права дитини на сімейне виховання.

Служба працює з сім’ями і дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, та здійснює профілактику соціального сирітства завдяки роботі з батьками у подоланні кризових обставин. На день моніторингу така робота велася з 51 дитиною, яка виховується в 21 родині.

Водночас під час моніторингового візиту були виявлені недоліки у роботі Служби, а саме у реалізації права дитини на охорону здоров’я та веденні важливої для забезпечення потреб дітей документації. Зокрема, про це свідчить той факт, що в особових справах дітей бракує медичних висновків про проходження обов’язкових медоглядів дітьми, які влаштовані під опіку/піклування. Законодавство вимагає, щоб діти, які виховуються в сім’ях опікунів та піклувальників, двічі на рік проходили медичний огляд. Опікуни/піклувальники зобов’язані надавати Службі відповідні медичні висновки про це. Натомість діти у 2024 році, у 2023 році та 2022 роках  пройшли медичний огляд один раз, що порушує право дитини на охорону здоров’я.

За результатами моніторингу готуються відповідні листи-реагування.

Моніторинговий візит здійснили у межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини органами державної влади, органами місцевого самоврядування Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720;
  • за тел.: 044-299-74-08.