09/11/2023 10:02

Моніторинговий візит до Перинатального центру КНП «Одеська обласна клінічна лікарня»

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України» та КНП «Одеської обласної дитячої клінічної лікарні» Одеської обласної здійснили моніторинговий візит до Перинатального центру Комунального некомерційного підприємства «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради з метою моніторингу додержання прав дітей на життя та охорону здоров’я в умовах воєнного стану.

Обласний Перинатальний центр є структурним підрозділом Одеської обласної клінічної лікарні. У складі цього медичного закладу функціонують наступні відділення:

  • Відділення реанімації та інтенсивної терапії новонароджених (ВРІТН), розраховане на 12 ліжок. Моніторингова група зафіксувала перебування тут чотирьох немовлят. Найменша вага дитини, яка на момент візиту потребувала допомоги спеціалістів даного відділення, складала 990 грамів.
  • Відділення патології новонароджених з потужністю 15 ліжок. На день візиту під наглядом спеціалістів перебувало 8 дітей.
  • Кабінет катамнестичного спостереження.

За підсумками візиту монітори встановили, що за дев’ять місяців 2023 року у Перинатальному центрі народилося 1294 дитини. З них передчасно народженими є 141 дитина, що становить 10,9% від загальної кількості дітей. Новонароджених з перинатальною патологією 676 дітей. З початку року померло 11 новонароджених немовлят, з них 6 – у першу добу життя.

Під час моніторингового візиту у відділенні реанімації та інтенсивної терапії новонароджених виявлені численні порушення прав дітей на життя та охорону здоров’я. Зокрема, за результатами аналізу медичної документації, стану та умов лікування та виходжування дітей з’ясовано незадовільне ставлення медичного персоналу до виконання своїх обов’язків, зокрема:

  • медична документація дітей ведеться неналежним чином, з численними порушеннями: у документах здебільшого відсутня вкрай важлива інформація про медико-діагностичний та лікувальний процес, моніторинг клінічного стану новонароджених, результати лабораторного та інструментального обстеження та спостереження за новонародженими з перинатальною патологією, зокрема, при нестабільних і вкрай тяжких станах;
  • діагностика, лікування та виходжування хворих дітей не відповідає чинним національним клінічним настановам і протоколам надання медичної допомоги новонародженим: відсутнє обґрунтування діагнозів, виявлені помилки та недбалість у призначенні ліків. В окремих випадках відсутні необхідні призначення, дозування препаратів тощо;
  • медичний персонал не виконує загальних вимог щодо здійснення інфекційного контролю та раціональної антибіотикотерапії у відділенні;
  • адміністрація Перинатального центру не надала інформацію щодо моніторингу та калібрування/перевірки стану і функціональності обладнання.

Всупереч наявному в Перинатальному центрі спеціальному пакету медичних послуг, який передбачає повний цикл надання допомоги новонародженим у складних неонатальних випадках, виявлено факти раннього переведення передчасно народжених дітей з перинатальною патологією в інші лікарні – із 176 дітей, які проходили лікування у відділенні реанімації та інтенсивної терапії новонароджених, 61 дитина була переведена в інші неонатальні стаціонари, подекуди на першому тижні життя.

Дітей перевозили до інших дитячих лікарень, наражаючи цим маленьких пацієнтів на неабияку небезпеку, оскільки транспортування дитини зумовлює невиправдані ризики для погіршення стану здоров’я пацієнтів, подальшого лікування та виходжування.

Водночас  моніторингова група засвідчила, що умови перебування пацієнтів у приміщеннях відділення реанімації та інтенсивної терапії новонароджених не відремонтовані, маніпуляційний кабінет та молочна кімната відсутні.

За результатом моніторингового візиту з метою усунення виявлених порушень прав дітей готуються акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нагадуємо, у разі порушення Ваших прав або прав Вашої дитини на життя та охорону здоров’я Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08