28/08/2024 15:00

Моніторинговий візит до Магальського дитячого будинку-інтернату

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області, головний спеціаліст Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Омбудсмана спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали Магальський дитячий будинок-інтернат.

Увага моніторів була зосереджено на питаннях додержання прав дітей в закладах інституційного догляду та виховання різного типу та підпорядкування на безпечні умови перебування.

Заклад є стаціонарною соціально-медичною установою, призначеною для тимчасового (до 6 місяців) або постійного (понад 6 місяців) перебування або проживання дітей з інвалідністю віком від 4 до 18 років та осіб з інвалідністю віком від 18 до 35 років, які мають порушення фізичного, інтелектуального розвитку і психічні розлади та за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, освітніх послуг, комплексу реабілітаційних заходів.

Будинок-інтернат розрахований на одночасне проживання або перебування в ньому 50 вихованців / підопічних чоловічої статі. На час візиту у закладі перебувало 52 осіб, з них 38 дітей віком до 18 років та 14 підопічних віком від 18 до 21 року.

У Магальському дитячому будинку-інтернаті проживають 39 вихованців/підопічних Дружківського дитячого будинку-інтернату, евакуйованих з початком повномасштабного вторгнення РФ на територію України до Чернівецької області.

Із загальної кількості дітей, які проживають у будинку-інтернаті 29 вихованців/підопічних мають статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

З’ясували, що на день моніторингового візиту шестеро вихованців будинку-інтернату перебувають на реабілітації у Всеукраїнському центрі комплексної реабілітації осіб з інвалідністю у Київській області.

За результатами відвідування моніторами виявлено ряд проблем в організації роботи будинку-дитини, що потребують першочергового вирішення задля додержання прав та найкращих інтересів дітей. Зокрема:

  • у будівлі основного корпусу наявне підвальне приміщення, яке відповідно до Висновку про можливість використання об’єкта для укриття населення як найпростішого укриття потребує проведення додаткових заходів щодо дотримання вимог Правил пожежної безпеки в Україні;
  • у приміщенні не облаштовано додатковий евакуаційний вихід на випадок пожежі;
  • існує потреба у заповненні вакантних посад лікаря-педіатра, ерготерапевта, фізичного терапевта, соціального педагога, соціального працівника, молодших медичних сестер (санітарок-няньок);
  • у закладі відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності на провадження медичної практики;
  • у зв’язку із зміною керівника будинку-дитини, який є законним представником дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не переоформлено декларації із сімейним лікарем на медичне обслуговування вихованців/підопічних;
  • не оновлено договори на надання соціальних послуг вихованцям/підопічним, індивідуальні плани надання соціальних послуг, індивідуальні програми реабілітації дитини з інвалідністю;
  • в особових справах вихованців відсутні оновлені індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, оновлені обліково-статистичні картки дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутня інформація про призначені та отримані пенсії, державні соціальні виплати, аліменти тощо.

Водночас з’ясували, що вихованці / підопічні мають змогу вільно переміщуватися по території закладу, територія огороджена та облаштована лавицями, альтанками, гойдалками для відпочинку.

У медичному корпусі закладу є сенсорна кімната, масажний кабінет, оглядова для проведення медичного огляду вихованців лікарями, кабінет лікувальної фізкультури, фізкабінет. Для надання реабілітаційних, освітніх, соціальних послуг та психосоціальної підтримки вихованцям та підопічним заклад взаємодіє з громадськими організаціями. Налагоджена співпраця з волонтерами з інших країн.

Задля належних умов проживання проведено ремонт корекційної кімнати, 2-х спальних корпусів, придбано функціональні ліжка, приліжкові тумби, облаштовано санітарно-гігієнічні кімнати. Вихованці закладу забезпечені базовими потребами, на кшталт чистої постільної білизни, змінного одягу, п’ятиразовим харчуванням.

З метою організації роботи Будинку-інтернату в умовах воєнного стану, забезпечення безпечних умов перебування вихованців/підопічних проведено візуальне обстеження частини будівлі для розробки проєктування швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту з урахуванням доступності для маломобільних осіб.  

Для перевезення маломобільних вихованців/підопічних у користуванні закладу є автомобіль.

Задля забезпечення прав та найкращих інтересів вихованців/підопічних при Магальському дитячому будинку-інтернаті діє Громадська рада.

За результатами моніторингового візиту буде направлено звіт з відповідними рекомендаціями щодо усунення виявлених у ході моніторингового візиту порушень та недоліків у роботі Магальського дитячого будинку-інтернату.

Нагадуємо, у разі порушення прав дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.