18/09/2024 15:56

Моніторинговий візит до Любарської спеціальної школи Житомирської обласної ради

Працівники Регіонального Представництва Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Житомирській області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми»  відвідали Бердичівську спеціальну школу Житомирської обласної ради. 

У закладі навчаються діти з особливими освітніми потребами, зумовленими порушеннями інтелектуального розвитку, які потребують психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та реабілітації.

Моніторингова група, ознайомившись з умовами перебування дітей у спеціальній школі, виявила ряд недоліків, що впливають на додержання їхніх прав.

На день моніторингу учні школи навчались в дистанційному форматі, оскільки з жовтня 2023 року в укритті закладі тривають ремонтні роботи, які проводить Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації.

У закладі немає ніякої документації про хід виконання робіт по ремонту укриття, також заклад не володіє інформацією про строки завершення робіт. Наразі вся інформація по об'єкту, відповідальність про хід робіт, контроль за виконанням робіт, строками виконання, комунікація з підрядником перебуває в сфері компетенції Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА.

Варто зазначити, що дистанційне навчання не дає можливості виконувати головні завдання школи згідно Статуту закладу – забезпечувати право дитини на освіту. На день візиту у педагогічних працівників в закладі були проблеми з доступом до інтернету, що унеможливлювало надання якісних освітніх послуг дітям.

Моніторингова група виявила також порушення прав маломобільних груп населення на доступність, а саме відсутність контрастних виділень порогів при вході до класів та на сходах, відсутність пандусу у навчальному корпусі. Зазначене порушує право дитини на безпечне та доступне середовище.

У школі немає медичної сестри, посада якої передбачена штатним розписом. Відстежити вчасне проходження працівниками медичного огляду під час моніторингу виявилося неможливим, оскільки медичні книжки не зберігаються в закладі, а знаходяться у працівників “на руках”.

Були також виявлені порушення у веденні особових справ дітей –  відсутня низка обов'язкових документів, копії документів, або ж вони не засвідчені в установленому порядку.

На момент візиту в школі відсутній підписаний навчальний план роботи, хоча школа надає освітні послуги з 01.09.2024 року.

За результатами моніторингового візиту буде підготований звіт з рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень.
Моніторинговий візит здійснли в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.
Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту:  hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.