22/10/2024 14:31

Моніторинговий візит до КУ ,,Центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Біляївської РДА"

15 жовтня працівники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області спільно з експерткою проєкту «Сприяння процесу дотримання прав дитини шляхом посилення спроможності регіональних офісів Омбудсмана» в Одеській області, що впроваджується Громадською організацією «Всеукраїнське об’єднання «Право на сім’ю», за підтримки Save the Children International в Україні, відвідали КУ ,,Центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Біляївської районної державної адміністрації”.

Візит здійснили з метою моніторингу додержання прав і найкращих інтересів дітей, зокрема тих, які взяті Службою на облік (дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах).

Монітори з’ясували, що право дітей на освіту забезпечуються. Всі діти шкільного віку зараховані до закладів освіти (навчання буде проходити в онлайн та офлайн режимах, залежно від віку дитини).

В Центрі передбачене створення 2 груп тривалої (стаціонарної) форми перебування: 1 групи для дітей дошкільного віку та 2 групи для дітей шкільного віку. Зокрема, формування груп здійснюється за принципом об’єднання дітей за віком, принципом родинності, характером та ступенем соціально-психологічної дезадаптації. Гранична наповнюваність Центру – 20 вихованців. Станом на день проведення моніторингового візиту у Закладі перебувало – 20 вихованців, що є 100% заповненістю на момент моніторингового візиту.

З 20 дітей, які перебувають у Центрі: 11 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (з яких 1 дитина  за документами влаштована до сімейних форм виховання, опікун звернувся із заявою щодо звільнення від обов’язків опікуна), 1 дитина внаслідок складних життєвих обставин родини за заявою батьків, та 9 дітей, які залишились без батьківського піклування, проте не мають юридично визначеного статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Річний бюджет Центру на 2024 рік складає – 4 514 746 гривень. Благодійна допомога до Центру не надходить.

Витрати на харчування на одну особу в день в Центрі станом на15 жовтня 2024 року складають – 135, 00 гривень.

Однак, під час моніторингу встановили, що:

  • приміщення та територія Центру не пристосовані для забезпечення потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення у відповідності до вимог Державних будівельних норм В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» (далі – ДБН);
  • на спідній та постільній білизнах відсутнє відповідне маркування. Під час спілкування з персоналом Закладу з’ясовано, що під час прання не забезпечується розділення особистих речей дітей. Відтак, у Закладі існує практика надавати спідню та постільну білизну загальному використанню;
  • 13 вихованців перебувають у Центрі понад 9 місяців, через що не мають змогу тривалий час реалізувати своє право на виховання в сім'ї.

Стосовно дотримання вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи закладу під час повітряної тривоги – у Центрі відсутнє власне укриття, у зв’язку із цим заклад користується бомбосховищем, яке розташоване на території Троїцької амбулаторії загальної медицини та сімейної практики, яке розташоване на відстані 50 метрів від Центру, яке відповідає нормам чинного законодавства. Бомбосховище розраховане на 100 людей, та в ньому наявні: запас питної води, проточна вода (у вільному доступі), санітарна кімната, інтернет, обігрівач, аптечка для надання першої медичної допомоги. Також, фахівцями Центру ведеться журнал відвідувань бомбосховища вихованцями закладу.

Також, під час моніторингового візиту була проведена фокус-група з дітьми-вихованцями Центру. Участь у фокус-групі за добровільним бажанням прийняли 4 дитини, з яких: 1 дівчинка (13 років) та 3 хлопчики (15, 14 та 13 років). Діти почували себе комфортно, легко йшли на контакт, на питання відповідали швидко та відкрито.

Під час спілкування з дітьми отримали відповіді щодо терміну перебування дітей у закладі, спілкування з біологічними батьками, психологічної атмосфери у закладі, закриття базових потреб вихованців  тощо.

Моніторинговий візит здійснений у межах проєкту «Сприяння процесу дотримання прав дитини шляхом посилення спроможності регіональних офісів Омбудсмана», що впроваджується Громадською організацією «Всеукраїнське об’єднання «Право на сім’ю», за підтримки Save the Children International в Україні.

За результатами моніторингового відвідування готується звіт із рекомендаціями.

Нагадуємо, у разі порушення Ваших прав або прав Вашої дитини на життя та охорону здоров’я Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.