03/10/2024 10:03

Моніторинговий візит до Кременчуцького перинатального центру ІІ рівня на Полтавщині

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали Комунальне некомерційне медичне підприємство «Кременчуцький перинатальний центр ІІ рівня» у Полтавській області.

Моніторингова група мала на меті здійснити моніторинг додержання прав та інтересів дітей у закладі, у тому числі залишених або покинутих батьками.

Протягом 2023-2024 років у закладі народилося 4 немовляти, яких батьки відмовилися забрати з перинатального центру у зв’язку зі складними життєвими обставинами. Крім того, 1 дитину було покинуто матір’ю у закладі, 1 дитину підкинуто до приймального відділення, ще 1 немовля –  у «Вікно життя», що функціонує при центрі.

Попри обставини, першочерговим для дитини є забезпечення її права на належні умови перебування та права на зростання в сімейному оточенні. Задля їх реалізації та запобігання довготривалому перебуванню дітей в перинатальному центрі без потреби в медичних послугах адміністрація закладу взаємодіє з працівниками органів внутрішніх справ, служби у справах дітей та центру соціальних служб, а також невідкладно інформує органи опіки та піклування. Завдяки координації зусиль та дій здійснюються заходи щодо подолання складних життєвих обставин, у які потрапляють породіллі, проводиться робота з батьками з метою повернення дітей в сім’ї або в разі неможливості повернення – влаштування в сімейні форми виховання.

Також під час візиту моніторингова група зафіксувала, що  пацієнтів у центрі створені комфортні умови перебування: палати, де перебувають мами з дітьми, укомплектовані усім необхідним для догляду за новонародженими; дотримано температурний режим; для дітей є змінний одяг та засоби гігієни. Окрім цього, кожна сім’я, в якій народилася дитина, має право на отримання від держави одноразової допомоги «Пакунок малюка».

Для безпеки пацієнтів в умовах воєнного стану у закладі наявне укриття з необхідним медичним обладнанням, запасом продуктів харчування, питної й технічної води, медикаментів, а також створено всі умови для довготривалого перебування та безперебійного надання медичної допомоги.

Однак під час моніторингового візиту до перинатального центру було встановлено, що у медичному закладі відсутня автоматизована пожежна система, що призводить до порушення права на життя.

З метою правової поінформованості у перинатальному центрі розміщені інформаційні стенди щодо прав пацієнтів з дітьми та контактні номери телефонів гарячих ліній організацій, посадових осіб, незалежного психолога, юриста, до яких вони можуть звернутися за допомогою у разі порушення їхніх прав та інтересів та поскаржитись на неприйнятні умови, дії з боку працівників закладу.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт з рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень.

Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення прав дитини на життя та охорону здоров’я:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.