02/05/2022 10:28

Моніторинговий візит до КП «Рівненський обласний центр психічного здоров’я населення»

Регіональний представник Уповноваженого в Рівненській області Олександр Сєрих та громадський монітор національного превентивного механізму Марина Єжкун здійснили в рамках реалізації національного превентивного механізму моніторинговий візит до наркологічного стаціонару КП «Рівненський обласний центр психічного здоров’я населення» РОР (далі – наркологічний стаціонар РОЦПЗН)

Моніторингова група оглянула умови перебування та надання медичної допомоги, поспілкувалась з пацієнтами, ознайомилась з відповідною службовою та медичною документацією.  

Наркологічний стаціонар розрахований для проживання 50 осіб, на час візиту у закладі знаходилось 17 чоловік (16 чоловік та 1 жінка). У закладі є кабінет замісної терапії (програма медикаментозного лікування людей із психічними та поведінковими розладами внаслідок уживання опіоїдів), кабінет огляду на стан сп’яніння, клінічно-токсикологічна лабораторія та один корпус із хворими. При вході у Стаціонар розміщений пандус для осіб з інвалідністю.

Фактична вартість ліжко-дня на одну людину становить 55 гривень, а саме 30 гривень – вартість медикаментів та 25 гривень – харчування.

Під час моніторингового візиту виявлено ряд недоліків, а саме:

1. Порушення права на достатній життєвий рівень, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48 Конституції України). У закладі встановлено неналежні умови перебування, а саме використовуються старі матраци, подушки та постільна білизна. Частина пацієнтів перед поміщенням у Стаціонар бере постільну білизну з собою, хоча на складі є нова. Порушено вимоги санітарно-гігієнічного режиму, а саме відсутні будь-які засоби гігієни у санвузлах - туалетний папір, мило, паперові рушники, мочалки у душових кабінах (всі хворі змушені користуватися своїми засобами); на унітазах відсутні кришки для сидіння. У житлових кімнатах відсутні будь-які меблі (зокрема столи, стільчики, шафи), наявні лише старі тумбочки.

У порушення вимог п.  3.5 інструкції з організації лікувального харчування у закладах охорони здоров’я, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я України 29.10.2013  № 931, у  закладі були лише частково наявні денні добові проби, що створює передумови для порушення прав осіб на здорове харчування.  Посуд, що використовується для приготування їжі потребує заміни (сковороди зі слідами органічних рештків, емальований посуд зі сколами). У всіх  працівників харчоблоку у особистих медичних картках відсутні записи про проходження чергового медичного огляду у 2022 році та відсутні записи про дату наступного медичного огляду. Виробниче приміщення харчоблоку хоч і обладнане примусовою вентиляцією, однак вона не функціонує.

2. Порушення права на життя, у контексті дотримання правил пожежної безпеки. У закладі відсутня протипожежна сигналізація, відсутній персонал служби охорони та стаціонарні пости охорони.

3. До посадових інструкцій (функціональних обов’язків) персоналу не внесена заборона катування відповідно до вимог Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принужують гідність, видів поводження і покарання. Відсутні програми підготовки персоналу, куди має бути внесена інформація про права осіб з інвалідністю, навчання щодо застосування фізичного обмеження, заборону катувань та інших видів неналежного поводження.

Водночас, моніторинговою групою вивчено діяльність закладу в умовах воєнного стану. Наявне окреме укриття, де облаштовані у тому числі місця для ліжко-хворих. Забезпечено необхідні записи води, продуктів харчування та медикаментів.

Керівництвом наркологічного стаціонару РОЦПЗН озвучено, що проблемним питанням забезпечення права пацієнтів на охорону здоров’я є неузгодженість переліку лікарських препаратів, які забезпечуються Національною службою здоров’я України (відповідно до програми медичних гарантій) та клінічних протоколів лікування захворювань. Зокрема, НСЗУ не забезпечує  населенню та не оплачує з коштів державного бюджету придбання вітамінів, ноотропів (препарати, що покращують мозкову діяльність) та гепатопротекторів (препарати, що відновлюють функції печінки), використання яких передбачено клінічним протоколом лікування. Крім того, за наявності супутніх захворювань, пацієнти змушені придбавати деякі медичні препарати препарати за власний кошт.

При спілкуванні з хворими, які знаходились к Стаціонарі, скарг на умови проживання, якість харчування, медичне обслуговування та поводження від них  не надійшло.

Під час візиту на інформаційних стендах розміщено інформацію про порядок звернення до Уповноваженого з прав людини.

За результатами моніторингового візиту звіт та листи з необхідними рекомендаціями буде скеровано до Рівненської обласної ради та генеральному директору РОЦПЗН.