24/06/2025 10:23

Моніторинговий візит до Черешського психоневрологічного будинку-інтернату

У межах Національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких що принижують гідність, видів поводження та покарання, на підставі статей 13, 191, 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» моніторинговою групою у складі головних спеціалістів Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Аліни Пітей-Маляр і Євгена Генкула та представниці громадської організації Аріни Лупу 13.06.2025 здійснено відвідування Черешського психоневрологічного будинку-інтернату» (далі – інтернат, будинок-інтернат, заклад).

Будинок-інтернат є стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті (далі – підопічні).

Заклад розрахований на перебування 190 осіб. На день відвідування у закладі перебувало 175 підопічних, усі з яких чоловіки. Наразі у інтернаті проживають 128 недієздатних, 42 дієздатних та 5 обмежено дієздатних осіб. Також у закладі знайшли прихисток 30 внутрішньо переміщених осіб.

Моніторингова група звернула увагу на адаптацію будівель закладу для осіб з інвалідністю, дотримання протипожежної безпеки, забезпечення гідних умов перебування, санітарно-гігієнічних умов, умов приватності та безбар’єрності на території закладу, забезпечення прав осіб на медичну допомогу, на зв’язок із зовнішнім світом. Окрім цього, учасники моніторингової групи мали змогу поспілкуватись з персоналом та підопічними щодо умов перебування та догляду в будинку-інтернаті.

Інтернат розміщується у двох житлових двоповерхових корпусах, кімнати в яких розраховані на розміщення від однієї до п’яти осіб. Окрім цього, облаштовано: простір для прийому їжі, кухню, санвузли та душові кімнати, пральну кімнату, бібліотеку, а також місця для дозвілля.

Також, заклад має огороджену територію, велике подвір’я з альтанками, лавами та простору для прогулянок. Проводяться концерти та розважальні заходи для підопічних інтернату.

У закладі підопічних забезпечено власними шафами та тумбами для зберігання особистих речей, регулярним та за потреби дієтичним харчуванням, засобами особистої гігієни та змінним одягом, предметами зв’язку із зовнішнім світом – телебаченням та мережею Інтернет, умовами відпочинку всередині та ззовні будівлі закладу. Підопічних з маломобільних категорій населення забезпечено кріслами колісними, милицями та іншими засобами відповідно до потреб осіб з інвалідністю.

У закладі дотримані норми законодавства щодо зберігання продуктів харчування та лікарських засобів.

Підопічні контактні, позитивно реагують на відвідувачів. Персонал виконує професійні обов’язки відповідно до встановлених вимог.

Скарг на неналежне поводження, якість догляду та умови проживання від підопічних до групи НПМ не надходило.

З моменту попереднього відвідування керівництвом інтернату переважну більшість порушень усунуто, а саме: забезпечено належне ведення медичної документації, до посадових інструкцій персоналу закладу внесено пункти щодо заборони катувань, наявні добові проби страв, а також врегульовано організацію працетерапії.

Водночас групою НПМ виявлено низку недоліків, які впливають на дотримання прав людини та потребують негайного реагування з боку адміністрації закладу та органів влади:

  • на життя та безпеку (підвальні приміщення, які використовуються як найпростіше укриття, потребують ремонту та обладнання відповідно до вимог чинного законодавства);
  • на охорону здоров’я та медичну допомогу (медичні огляди вузькими спеціалістами щодо підопічних не проводяться своєчасно);
  • на достатній життєвий рівень, що охоплює достатнє харчування, одяг, житло (не дотримуються норми житлової площі на одну особу (кімнати перенаселені));
  • незаповненість вакансій, зокрема молодшого медичного персоналу.

За результатами відвідування до Черешського психоневрологічного будинку-інтернату, а також компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та рекомендації щодо усунення виявлених порушень та недопущення їх у подальшій діяльності закладу.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.