09/10/2024 10:15

Моніторингові візити до служб у справах дітей в Охтирському районі Сумської області

Працівники регіонального Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали служби у справах дітей Охтирського району на Сумщині.

З метою моніторингу дотримання прав дітей були здійснені моніторингові візити до Служби у справах дітей Грунської сільської ради, Служби у справах дітей Комишанської сільської ради та Служби у справах дітей Великописарівської селищної ради, яка у зв’язку з безпековою ситуацією та прикордонним з Росією розташуванням була евакуйована в місто Охтирка.

Моніторингова група після відвідування Служби у справах дітей Великописарівської селищної ради засвідчила, що наразі з однойменної громади евакуйовані всі діти. Працівники Служби належно виконують свої функції як щодо батьківських дітей, так і дітей, які взяті Службою на облік (дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах). Так, попри труднощі, пов’язані з переміщенням, Служба забезпечує ведення особових справ статусних відповідно до законодавства, а також здійснює постійний контроль за місцем перебування евакуйованих дітей.

За результатами моніторингових візитів до Служби у справах дітей Грунської селищної ради та Служби у справах дітей Комишанської сільської ради встановили, що служби вживають заходів для влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання з метою попередження інституалізації дітей. Так, всі діти, які мають вказаний статус і перебувають на обліку у відвіданих службах, проживають в альтернативних формах сімейного виховання  (під опікою/піклуванням, у прийомній родині, дитячих будинках сімейного типу).

Також службами належно опрацьовуються заяви щодо надання дітям статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Водночас моніторингова група надала рекомендації Службі у справах дітей Грунської селищної ради та Служб у справах дітей Комишанської сільської ради щодо виправлення таких виявлених під час моніторингів недоліків:

  • у деяких особових справах дітей, які взяті на облік, відсутні висновки про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини та довідки про стан здоров’я опікунів, що впливає на забезпечення права дитини на охорону здоров’я;
  • деяким дітям після досягнення ними 14 років не виготовлений паспорт  громадянина України, що порушує право дитини на громадянство;
  • кількість працівників у Службі у справах дітей Комишанської сільської ради не відповідає вимогам законодавства, що призводить до неналежного захисту прав дітей в громаді та несвоєчасного реагування на критичні ситуації з ними;
  • неналежне забезпечуються майнові права дітей, які взяті на облік (відсутні витяги з реєстрів речових прав, інформаційні довідки чи інші документи, що підтверджують наявність чи відсутність майна у дитини).

За результатами моніторингових візитів будуть підготовлені звіти з рекомендаціями для усунення виявлених недоліків.

Моніторингові візити здійснили в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що у разі порушення прав дитини органами влади та місцевого самоврядування Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.