16/05/2023 09:49

Моніторинг забезпечення права здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти на якісну професійно-практичну підготовку в умовах воєнного стану в Львівській області

З метою моніторингу питання додержання стану забезпечення права здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти на якісну професійно-практичну підготовку в умовах воєнного стану, працівники відділу права на охорону здоров'я освіту та культуру Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  09-12 травня 2023 року здійснили моніторинговий візит до Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації та закладів професійної (професійно-технічної) освіти (далі – ЗПТО) Львівської області.

Під час моніторингу відвідали 6 об’єктів: Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Золочівський професійний ліцей, державний професійно-технічний навчальний заклад «Червоненське вище професійне училище», комунальний заклад Львівської обласної ради «Професійно-технічне училище-інтернат професійної реабілітації учнів-інвалідів м. Самбора», державний навчальний заклад «Погірцівське вище професійне училище», Вище професійне училище № 20 м. Львова.

Під час моніторингу було досліджено питання щодо:  організації освітнього процесу в ЗПТО під час воєнного стану (безпекова складова, можливість використання дистанційних технологій тощо); організації виробничої практики учнів (слухачів) ЗПТО в умовах воєнного стану; видачі документів про освіту за результатами 2021-2022 навчального року; реалізації права учнів  на внутрішню академічну мобільність; створення умов для навчання осіб з особливими освітніми потребами  (архітектурна доступність, універсальний дизайн приміщень закладів, гуртожитків, фахова підготовка працівників закладів); діяльності навчально-практичних центрів; впровадження і поширення дуальної форми здобуття освіти та інші питання.

За результатами проведеного моніторингу не встановлено порушень права на освіту учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, освітній процес  організовано на належному рівні.

Водночас виявлено низку питань (у тому числі системних), які потребують вирішення. Зокрема, неможливість проходження навчально-виробничої практики учнями, які виїхали за кордон. Як наслідок, це унеможливлює отримання диплома про закінчення закладу освіти (учні отримають тільки свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти).

Потребує покращення матеріально-технічна база гуртожитків більшості перевірених закладів освіти. Також проблемним є питання компенсації закладам освіти за сплачені кошти за комунальні послуги, витрачені у зв’язку з розміщенням в цих закладах внутрішньо переміщених осіб. За попередньою інформацією, такі кошти відшкодовано закладам освіти за серпень 2022 року.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт із зазначенням виявлених проблемних питань та недоліків та надано рекомендації щодо їх усунення, у тому числі нормативного врегулювання.

Звіт буде надіслано до відповідних компетентних органів, зокрема Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, заступника голови Львівської обласної військової адміністрації.

Моніторинг проведено в межах реалізації проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні.