28/07/2022 09:51

Моніторинг забезпечення права на доступ до правосуддя в Чернігівському апеляційному суді за зверненням громадянина

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся засуджений до довічного позбавлення волі, який утримується в ДУ «Чернігівській слідчий ізолятор», з проханням здійснити спостереження за перебігом судового засідання під час розгляду судового провадження за пунктом 13 частини другої статті 115 Кримінального кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

На підставі пункту дев’ятого статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», регіональний представник Уповноваженого в Чернігівській області здійснив моніторинг забезпечення прав учасників кримінального провадження на доступ до правосуддя.

Спостереження здійснювалось відкрито, про що було поінформовано суддю.

Після оголошення складу суду, прокурором було заявлено про відсутність у залі судового засідання захисника через відмову обвинуваченого від його послуг та зазначено, що відповідно до статті 52 Кримінального процесуального кодексу України участь захисника у даній категорії справ є обов’язковою.

Головуючим суддею оголошено ухвалу про призначення обвинуваченому адвоката та відкладення розгляду справи.

Під час судового процесу дотримано принцип рівності сторін та права на захист.

За результатами спостереження порушень кримінально-процесуальних прав обвинуваченого чи упередженого ставлення суду до нього зафіксовано не було.

Питання щодо забезпечення прав заявника у кримінальному провадженні на доступ до правосуддя залишається на контролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.