21/12/2023 17:24

Моніторинг випадків суїцидів серед дітей

Суїциди серед дітей є завжди темою серйозною та тривожною.

Зважаючи на періодичну системність дитячих самогубств, працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили безвиїзний моніторинг випадків суїциду серед дітей.

Відповідно до інформації Державної служби статистики України, від навмисного самоушкодження померли протягом:

- 2017 року –106 дітей;

- 2018 року – 82 дітей;

- 2019 року – 88 дітей;

- 2020 року – 94 дитини;

- 2021 року – 94 дитини.

За оперативними даними обласних військових адміністрацій, у 2022 році  дітьми скоєно 127 спроб самогубства, станом на 15 листопада 2023 за неповний рік сталися 116 випадків суїцидів серед дітей.


Національна поліція поінформувала, що стосовно кожного випадку самогубства або спроби порушуються кримінальні провадження. У 2023 році за статтею «Умисне вбивство» було порушено 75 проваджень, з яких 38 закриті. Також 65 кримінальних проваджень було порушено за статтею «Доведення до самогубства», з яких 40 вже закриті.

Окрім того, щодо кожного випадку поліція інформує соціальні служби та служби у справах дітей з метою надання необхідної психологічної допомоги. Регулярно проводяться профілактичні заходи та індивідуальні бесіди в закладах освіти.

Проте, кількість трагічних випадків, на жаль, не зменшується. Часто дитячі самогубства є наслідком багатьох проблем, з якими неповнолітні впоратися не змогли. Це недостатня турбота про їхнє психологічне здоров’я та благополуччя, стрес та емоційна рівновага, пошук своєї ідентичності та опори, булінг, насильство, недостатня підтримка рідних та шкільного оточення. Також серед основних причин – повномасштабне воєнне вторгнення РФ та його вплив на психічний стан дітей.

Якою б не була причина, що спонукала дитину позбавити себе життя, питання потребує комплексного підходу, що включав би розвиток програм психологічної підтримки, підвищення уваги до психічного здоров’я дітей, впровадження систем превентивних заходів та підтримки, які спрямовані на створення безпечного й сприятливого середовища для розвитку кожної особистості.

Результати безвиїзного моніторингу свідчать про те, що подібні ініціативи та програми на рівні держави існують, проте дієвість їх не завжди помітна широкому загалу.

Під час моніторингу з’ясовано, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1018-р на період до 2030 року було затверджено Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні (далі – Концепція). Документом з-поміж іншого передбачено розвиток системи популяризації психічного здоровʼя та профілактики психічних розладів, зокрема, серед дітей; всебічні моніторинги причин суїцидів; вивчення тенденцій, ознак та ризиків суїцидальної поведінки дітей; проведення робіт з учнями щодо їхнього психоемоційного стану; впровадження протоколів надання допомоги щодо усіх видів психічних розладів серед дітей та підлітків. Також підвищення кваліфікації педагогів з виявлення та запобігання самогубствам та самоушкодженням, проведення інформаційних кампаній для батьків щодо основних причин самогубств серед дітей та методів виявлення суїцидальних настроїв серед підлітків.

З метою забезпечення реалізації Концепції розпорядженням уряду від 06.10.2021 № 1215-р затверджено план заходів на 2021-2023 роки. Однак, за результатами моніторингу, план заходів до Концепції містить формальні позиції, зокрема, щодо покращення психічного здоров’я дітей, а саме:

1. Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ):

- На інтернет-ресурсах МОЗ повідомляється, що працює окремо виділена гаряча лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333, однак такою інформацією володіють мінімум користувачів інтернетом, чи розрахована Гаряча лінія на допомогу дітям – незрозуміло. Результати роботи гарячої лінії про звернення щодо суїциців серед дітей МОЗ не висвітлюються.

- МОЗ запроваджено курс надання «Першої психологічної допомоги учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій», проте про це відомо вузькому колу фахівців-медиків, а більшість батьків необізнана про курс.

2. Міністерство освіти і науки України (МОН):

- На виконання Плану до Концепції було міністерством було рекомендовано впровадження «години психолога/соціального педагога», а також факультативні курси, спрямовані на стабілізацію та зміцнення психічного здоровʼя всіх учасників освітнього процесу. Однак не було враховано, що не всі заклади освіти мають штатного психолога/соціального педагога.

- Відомості про безкоштовний психологічний онлайн-тренажер Національної поліції України «Психологічний тренажер для підлітків» розповсюджується у закладах освіти повільно. Обізнаність про нього батьків і дітей мінімальна. Загалом відомості про інформаційні кампанії серед батьків не розповсюджувалась на належному рівні.

За результатами безвиїзного моніторингу Уповноваженим направлено листа до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням врахувати результати моніторингу під час затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції на наступний період.

Якими не були б фактори, що впливають на рішення дитини звести рахунки з життям, завдання дорослих – діяти превентивно задля попередження появи у неї суїцидальної поведінки і збереження життя.