30/12/2022 14:40

Моніторинг дотримання прав фізичних осіб-підприємців при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних

Працівниками Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини проведено безвиїзний (дистанційний) моніторинг до Державної податкової служби України (далі – ДПС України) стану реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних фізичними особами-підприємцями, які є платниками податку на додану вартість, податкових накладних/розрахунків коригування органами Державної податкової служби України.

Під час моніторингу досліджувалися питання

аналіз загальної кількості фізичних осіб-підприємців, які потягом одинадцяти місяців 2021 - 2022 років здійснювали свою діяльність та являлися платниками ПДВ;

особливості порядку зупинення реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі;

стан здійснення автоматизованого моніторингу відповідностей податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків;

аналіз кількості поданих пояснень та скарг на рішення, прийняті комісіями регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкових накладних;

результати оскарження в судовому порядку прийнятих рішень Комісіями за результатами яких судовими органами були скасовані рішення Комісій.

За результатами опрацювання отриманої від об’єкту моніторингу інформації порушень ведення єдиного реєстру податкових накладних - реєстру відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади не виявлено.

Водночас моніторингом встановлено, що зупинення реєстрації податкових накладних призводить до втрачання податкового кредиту – тобто суми, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов’язання та вимиванню обігових коштів, що в подальшому може спричинити зупинення господарської діяльності та виступати чинником до неформальної зайнятості.

Моніторингом встановлено, що за 11 місяців 2022 року з 6 940 підприємців, яким в автоматизованому режимі було зупинено реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі, 4 112 – надали пояснення щодо помилкового блокування накладних системою, що складає 59%.

За вказаний період, 854 підприємцями в адміністративному порядку було оскаржено блокування накладних, по 574 оскарженням були прийняті рішення на користь підприємців. Порушення прав підприємців пов’язано з системними проблемами, в тому числі, з повномасштабною агресією з боку РФ. З метою поновлення прав підприємців, необхідно внести ряд змін до нормативно-правових актів.

Так, у зв’язку з введенням на всій території України особливого режиму (воєнного стану), постійними сповіщеннями про повітряну тривогу, блокуванням постачання електроенергії, відсутністю інтернету – унеможливлює вчасне подання підприємцями податкових накладних на реєстрацію. Масове відключення електропостачання в умовах воєнного часу – це форс-мажорна обставина, яка в жодному законодавчому акті не закріплена.

Моніторингом виявлено, що одною з причин блокування податкових накладних виступає невідповідність даних таблиці Українському класифікатору товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД) та/або кодів послуг, що відображені в таблицях даних платника податку, які враховуються контролюючим органом.

За результатами моніторингу будуть надані рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відповідним суб’єктам для подальшого реагування.