30/05/2022 18:49

Моніторинг додержання прав військовозобов’язаних та військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соцпідтримки Закарпатської області

З метою здійснення парламентського контролю за додержанням прав військовозобов’язаних під час проведення мобілізації та військовослужбовців з 12 по 27 травня 2022 року працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено моніторинговий візит до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Закарпатської області (далі – ТЦК та СП).

Як засвідчив моніторинг, командуванням ТЦК та СП приділяється належна увага питанням створення належних умов несення служби підлеглого особового складу, надання військовослужбовцям усіх видів забезпечення.

Також здійснюється робота щодо належного отримання необхідних послуг учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, ветеранам військової служби та членам їхніх сімей.

У зв’язку із здійсненням призову на військову службу під час мобілізації військово-лікарська експертиза здійснюється за спрощеною процедурою. При цьому з військовозобов’язаними в ТЦК та СП проводиться особиста бесіда. Під час проведення бесіди до відома військовозобов’язаних доводяться підстави, передбачені приписами статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», наявність яких дає право на відстрочку від призову під час мобілізації на особливий період.

Водночас під час проведення моніторингу встановлено факти неналежного оформлення відповідних документів військово-лікарськими комісіями ТЦК та СП. Зокрема деякі військовозобов’язані під час проходження військово-лікарської комісії не були ознайомлені з результатами медичного огляду, як це передбачено додатком 13 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.

Крім цього, встановлено, що в зв’язку з відсутністю витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян деяким членам сім’ї загиблого військовослужбовця виплата одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» здійснюється не в повному обсязі, оскільки у ТЦК та СП відсутній доступ до вказаного Державного реєстру.

Також у зв’язку з неоднозначністю трактування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (необґрунтована вимога висновків військово-лікарських комісій про причинний зв’язок смерті загиблих військовослужбовців), пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» призначаються в меншому розмірі (30% від грошового забезпечення, замість 70 % від грошового забезпечення).

Пропозиції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо розв’язання вище зазначених питань буде направлено до відповідних органів.