15/10/2024 15:51

Моніторинг додержання прав ветеранів та членів їх родин в Закарпатській області

У рамках спільного проєкту Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Офіс Омбудсмана України) та Офісу Ради Європи в Україні «Права ветеранів та особового складу Збройних Сил в Україні» провели моніторинг додержання прав ветеранів війни, членів їх сімей, а також родин загиблих Захисників та Захисниць у Закарпатській області.

Працівники Офісу Омбудсмана України разом із представником Уповноваженого в Закарпатській області Андрієм Крючковим і співробітниками Офісу Ради Європи в Україні провели низку зустрічей із представниками Закарпатської обласної військової адміністрації, місцевими органами влади і самоврядування, а також закладами охорони здоров’я.

У ході моніторингу актуалізовувалися проблемні питання реалізації ветеранської політики, зокрема впровадження програм соціальної підтримки ветеранів та їхніх родин, доступу до медичних послуг та умов перебування ветеранів у закладах охорони здоров’я Закарпатської області. Працівники Офісу Омбудсмана України провели аналіз ефективності комунікації та надання допомоги ветеранам, що здійснюється на місцевому рівні.

Також відбулася зустріч з працівниками комунальної установи «Ветеранський простір «ВДОМА» (Закарпатська обласна рада), яка має свої осередки в 24-х громадах області. Моніторингову групу поінформовано про методи роботи, основні питання, з якими звертаються ветерани війни, члени їх родин, рідні загиблих Захисників та Захисниць. Керівник ветеранського простору підкреслив, що, оскільки в цій установі працюють саме ветерани війни, застосування принципу «рівний – рівному» обумовлює ефективну комунікацію з представниками ветеранської спільноти області.

Водночас у ході моніторингу встановили, що тривалий час в деяких органах місцевої влади не вдається забезпечити комплектування підрозділів, відповідальних за ветеранську політику, зокрема через низький рівень заробітної платні. Також має місце неналежна поінформованість відповідних категорій громадян стосовно існуючих відповідних програм, як на обласному, так і на місцевому рівні. У ході спілкування ветерани акцентували увагу на низькому рівні довіри до центральних органів державної влади, зокрема Міністерства у справах ветеранів України, через прояви формального ставлення до потреб та запитів ветеранської спільноти. Поряд із цим, громадські організації, до складу яких входять ветерани війни та члени родин загиблих оборонців України, здійснюють активну взаємодію з місцевою владою щодо підтримки побратимів та родин загиблих Захисників та Захисниць, зокрема у сфері їх супроводу з консультування та інформування. У даному контексті на рівні територіальних громад вкрай негативно оцінується затягування Мінветеранів із реалізацією впровадження інституції «фахівця із супроводу ветерана».

Після опрацювання результатів моніторингу додержання прав ветеранів війни, членів їх сімей, а також родин загиблих Захисників та Захисниць у Закарпатській області, будуть підготовлені відповідні рекомендації для органів державної влади і місцевого самоврядування, дотичних до реалізації ветеранської політики.