16/12/2022 17:12

Моніторинг додержання прав та врахування потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із вразливих категорій, в умовах воєнного стану Вижницькою міською радою Чернівецької області

У межах моніторингового візиту до Чернівецького області з метою перевірки стану додержання місцевою владою прав та врахування потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану спільна моніторингова група у складі представниць Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Ольги Момот та Яни Нестеревич, представниць агенції ООН – ООН Жінки Нургуль Асилбєковою та Мирославою Бабак провели робочу зустріч із керівництвом та працівниками Вижницької міської ради, а також із жіночими громадськими організаціями Вижницької громади.

Вижницька міська рада була однією із перших у Чернівецькій області, яка від 26.02.2022 почала примати осіб/сім’ї, які були вимушені тікати із зон активних бойових дій до більш безпечних регіонів та за межі України. На момент моніторингу на території громади постійно проживає 1 200 внутрішньо переміщених осіб, з них 1 118 – жінки, 65 – чоловіки, 165 – особи літнього віку, 122 – діти до 18 років, з них: 36 – діти дошкільного віку, 8 – діти з інвалідністю.

Більшість осіб/сімей із числа внутрішньо переміщених проживають у селах громади. 68 осіб проживають у комунальних закладах громади, зокрема: 43 особи – у гуртожитку коледжу; 17 осіб – у приміщені амбулаторії; 8 осіб з інвалідністю (люди на кріслах колісних) – у геріатричному відділенні й це особи, які були евакуйовані з КУ «Білицький будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю» Донецької облради.

Також надали прихисток постраждалим особам/сім’ям ТОВ «Українські зелені технології». Задля цього підприємство адаптувало власні офісні приміщення для проживання 43 осіб, із них 18 дітей шкільного віку, проте приміщення є архітектурно недоступним для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також у ньому відсутнє укриття.

Крім того, під час відвідування ТОВ з’ясувалось, що існує проблема з підготовкою до опалювального періоду. У зв’язку із частим відключенням електроенергії в громаді електрична система опалення не може забезпечити нормальний температурний режим.

Під час моніторингового візиту було досягнуто домовленостей із представниками місцевої влади щодо вжиття заходів для покращення умов проживання внутрішньо переміщених осіб, зокрема керівництво громади пообіцяло вирішити питання із опаленням приміщення ТОВ «Українські зелені технології» (як варіант – шляхом придбання твердопаливного котла).

За інформацією представників Вижницької міської ради надання гуманітарної допомоги забезпечено в тому числі у вигляді продуктових наборів через Департамент соціального захисту Чернівецької обласної військової адміністрації, від представництва Червоного Хреста та із залученням волонтерських та благодійних організацій, а також небайдужих місцевих жителів.

Вижницькою громадою запроваджено декілька ініціатив/програм із метою підтримки внутрішньо переміщених та місцевих жителів, які опинились у складних життєвих обставинах.

У межах «Програми соціального захисту населення «Турбота» Вижницької міської територіальної громади на 2021-2023 роки» здійснюється надання одноразової грошової допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах; придбання основних видів продуктів харчування для одиноких осіб літнього віку та людей з інвалідністю, ветеранів війни та праці, дітей з інвалідністю, малозабезпечених мешканців громади.

Варто зауважити, що одним із пріоритетних напрямів Програми є фінансова підтримка організацій, які опікуються питаннями соціально вразливих категорій громадян (ГО «МИ РІВНІ»).

У громаді організовано роботу та функціонують інклюзивний центр для осіб з інвалідністю, бібліоняня, клуб 60+, а також працює соціальне таксі, послугами якого користуються 65-70 внутрішньо переміщених осіб та місцеві мешканці.

На базі мистецької школи Вижницької міської ради створено «Пункт незламності», організовано виготовлення окопних свічок для бійців ЗСУ. У школі займається 12 дітей, із них 7 дітей з інвалідністю (4 дівчаток та 3 хлопчиків), при цьому 70 % вихованців відвідують школу безкоштовно.

Найактуальнішим для внутрішньо переміщених осіб та осіб у складних життєвих обставинах виявилися послуги соціальної адаптації, фізичний супровід осіб з інвалідністю, консультування, представництво інтересів, натуральна допомога та психологічна реабілітація як для жінок і чоловіків, так і для дітей, а також осіб з інвалідністю.

Слід зазначити, що незважаючи на відсутність у громаді посадової особи, відповідальної за ґендерні питання, у 2021 році місцевою владою спільно із ГО «Бюро ґендерних стратегій та бюджетування» в рамках спільного проєкту із ООН Жінки за підтримки Уряду Канади підготовлено «Ґендерний профіль Вижницької міської територіальної громади Чернівецької області».

Під час зустрічі з жіночими громадськими організаціями (ГО «Жінки Карпат», Центр креативності та гуманітарного розвитку, ГО «Волонтерки Вижниці», ГО «Надія», Бізнес мережа сільських жінок) моніторинговою групою було з’ясовано, що налагоджено співпрацю з місцевою владою, якою надається всіляка підтримка під час запровадження громадських ініціатив.

Так ГО «Жінки Карпат» у співпраці з Бізнес мережею сільських жінок за підтримки місцевої влади (надано приміщення) створено «Вижницький осередок творчих ініціатив». На базі осередку вже функціонує швейна майстерня з метою надання в тому числі соціальних послуг з пошиття та ремонту одягу і текстилю.

Під час моніторингового візиту до м. Вижниця Чернівецької області із місцевими громадськими організаціями домовлено про додаткову організацію дозвілля для дітей з інвалідністю (зокрема, привітання з різдвяними/новорічними святами за місцем їхнього проживання).

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт із рекомендаціями для врахування представниками місцевого самоврядування, в тому числі з метою перевірки виконання досягнутих домовленостей.